Jednou vetou

Novozélanďanky vyzvali zahaliť si vlasy na znak solidarity s moslimkami

Ilustračné foto

Pixabay.com

Novozélandská polícia vo štvrtok priznala, že páchateľa útokov v mešitách v meste Christchurch obvinila aj z vraždy osoby, ktorá je nažive.

Nesprávne meno sa objavilo v spise pripravenom pre prvý súdny proces s páchateľom obvineným z vraždy v súvislosti s teroristickými útokmi v Christchurchi, vysvetlil hovorca polície. Dodal, že polícia už komunikovala s osobou, ktorej meno bolo omylom uvedené v súdnom protokole, a ospravedlnila sa za svoj omyl.

Hovorca polície Mike Bush vo štvrtok oznámil aj to, že polícia už identifikovala všetkých 50 obetí streľby v mešitách. Dodal, že všetky rodiny dostali príslušné oficiálne oznámenie a budú im vydané telá, aby ich mohli pochovať.

Nový Zéland si v piatok dvoma minútami ticha uctí pamiatku obetí streľby v mešite Al Noor v štvrti Riccarton a v mešite v moslimskom centre v štvrti Linwood.

Výbuchy v Kábule si vyžiadali najmenej šesť mŕtvych a 23 zranených

Okrem toho je obyvateľkám ostrovného štátu adresovaná výzva, aby si túto sobotu – podobne ako novozélandská premiérka Jacinda Ardernová – na znak solidarity s obeťami, pozostalými i celou moslimskou komunitou zahalili vlasy šatkou.

Táto iniciatíva sa zrodila na sociálnej sieti Facebook túto stredu a jej cieľom je vrátiť moslimkám na Novom Zélande sebadôveru. Mnohé z nich sa totiž boja ísť po vonku v oblečení, na ktorého základe je možné identifikovať ich náboženskú príslušnosť.

Predpokladaný páchateľ, 28-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, bol minulú sobotu obvinený z vraždy a momentálne je vo väzbe v špecializovanom zariadení v blízkosti mesta Christchurch. Pred súd predstúpi znova 5. apríla.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína