Jednou vetou

Novozélandská premiérka nesúhlasí s Trumpovými názormi na kongresmanky

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová

foto: TASR/AP

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa v utorok pridala k politikom odsudzujúcim vyjadrenia prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý odkázal americkým demokratickým kongresmankám, aby sa "vrátili" tam, odkaľ prišli.

Trumpa za jeho xenofóbne vyjadrenia odsúdili v pondelok dosluhujúca britská premiérka Theresa Mayová i predseda kanadskej vlády Justin Trudeau.

Americký prezident na Twitteri obvinil americké demokratické kongresmanky, ktoré „pôvodne prišli z krajín, kde sú vlády úplnou katastrofou“, z toho, že „zlomyseľne hovoria ľudu Spojených štátov – najlepšiemu a najmocnejšiemu národu na svete -, ako by mala fungovať naša vláda“.

„Prečo sa nevrátia a nepomôžu napraviť tie úplne zruinované miesta plné zločinu, z ktorých prišli? Potom nech sa vrátia a ukážu nám, ako sa to robí,“ napísal Trump. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio New Zealand Ardernová poznamenala, že obvykle síce nezasahuje do vnútornej politiky iných štátov, ale „väčšine ľudí je jasné, že s ním (s Trumpom) absolútne nesúhlasím.“

Ardernová je podľa vlastných slov hrdá na to, že na Novom Zélande si cenia rozdiely medzi ľuďmi a vítajú aj diverzitu v politike.

Kongresmanky odkázali Trumpovi: Nikam neodchádzame a nebudeme mlčať

„Myslíme si, že v novozélandskom parlamente by mali byť zástupcovia rozličných kultúr a etník,“ uviedla Ardernová. Pripomenula tiež, že človeka nemožno posudzovať podľa jeho pôvodu a ani na jeho základe robiť závery, či má právo byť poslancom.

Štyri členky Snemovne reprezentantov z Demokratickej strany s prisťahovaleckými koreňmi, ktoré americký prezident Donald Trump vyzval, aby odišli z USA a vrátili sa do svojich rodných krajín, v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii v priestoroch Kongresu povedali, že takouto rétorikou podporuje „agendu bielych nacionalistov“, a vyhlásili, že nebudú mlčať. Uviedla to televízia NBC.

Pred začiatkom tlačovej konferencie ľavicovo orientovaných kongresmaniek zverejnil Trump na Twitteri ďalšiu sériu útočných príspevkov. Opäť im odkázal, že ak nie sú v USA spokojné, môžu odísť — je to len na nich. „Ide o lásku k Amerike. Niektorí ľudia nenávidia našu krajinu. Sú protiizraelskí, podporujú al-Káidu a útoky z 11. septembra komentujú slovami ‚niekto niečo urobil‘,“ napísal Trump.

Radikálni ľavicoví demokrati podľa neho chcú otvorené hranice, „čo znamená drogy, zločinnosť, obchodovanie s ľuďmi a mnoho ďalšieho“. „Detenčné zariadenia nie sú koncentračné tábory! Amerika nikdy nebola silnejšia, než je teraz — prebudovaná armáda, najlepšie akciové trhy V DEJINÁCH, najnižšia nezamestnanosť a viac pracujúcich ľudí než kedykoľvek predtým,“ argumentoval americký prezident.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia