Novozélandské tajné služby dostali nariadenie zintenzívniť svoje aktivity

Ilustračné foto

Pixabay.com

Polícia novozélandského mesta Christchurch začala v stredu vyšetrovanie s cieľom zistiť, či muž, ktorý ráno prišiel o život počas zásahu ozbrojených policajtov, mal niečo spoločné s nedávnymi útokmi na dve mešity v tomto meste.

Ako informovala agentúra AFP, polícia v noci na stredu prehľadala dom tohto 54-ročného muža, pričom tam v skrýši objavila strelnú zbraň. Polícia konala na základe anonymného oznámenia, ktoré upozorňovalo na mužovo neobvyklé správanie.

Polícia následne muža vypátrala, a to v aute v oblasti Richmond Park neďaleko centra mesta Christchurch, a začala s ním vyjednávať, čo trvalo asi tri hodiny. Keď sa policajti priblížili k autu, zistili, že muž je v kritickom stave. Na jeho tele sa našli bodnú ranu. Muž svojim zraneniam zakrátko podľahol.

Polícia zatiaľ nevysvetlila okolnosti, za akých utrpel tieto vážne zranenia. Uviedla len, že v aute neboli žiadne strelné zbrane a nenachádzali sa v ňom ani výbušniny.

Prioritou vyšetrovania je zistiť, či zomrelý muž predstavoval hrozbu. Po útokoch s 50 obeťami na životoch, ku ktorým došlo 15. marca v dvoch miestnych mešitách, bude polícia pátrať aj po možnej spojitosti medzi mužom a týmito masovými streľbami. Nateraz však o tom nič nesvedčí.

V meste Christchurch sa v piatok uskutoční celoštátna spomienka na obete útokov v miestnych mešitách. Polícia preto obyvateľstvo vyzvala, aby bolo naďalej v strehu. Masaker bol pre Nový Zéland šokom – táto krajina je totiž známa nízkou kriminalitou a pohostinnosťou. Zdesenie bolo o to väčšie, že páchateľ svoj útok snímal kamerou a v priamom prenose zverejňoval na internete.

Nový Zéland ohlásil zákaz predaja automatických a poloautomatických zbraní

V snahe predísť zopakovaniu takýchto útokov v budúcnosti novozélandská vláda povolila miestnym tajným službám viesť „intruzívne aktivity“. Minister pre tajné služby Andrew Little totiž v stredu informoval, že podpísal nariadenie o zintenzívnení sledovacích aktivít.

Vo vysielaní novozélandského rozhlasu Little vysvetlil, že tajné služby zvyčajne sledujú 30-40 ľudí, momentálne je však tento počet vyšší. Uviesť ho však odmietol. Spresnil, že nové nariadenie zahŕňa rôzne sledovacie techniky – od fyzického sledovania po monitorovanie telekomunikačných aktivít.

„Všetko sú to aktivity, ktoré by za iných okolností boli považované za intruzívne,“ informoval Little, ktorý dodal, že prijatým nariadením sa povoľujú a dávajú do súladu so zákonom aktivity bezpečnostných zložiek, ktorá by inak boli protiprávne.

Novozélandské tajné služby a polícia sa po útokoch v Christchurchi ocitli pod paľbou kritiky, keď im časť expertov vyčítala, že sa príliš sústredili na islamistickú hrozbu.

Môže vás zaujímať

Poliaci by mali po brexite zvážiť návrat do vlasti, tvrdí veľvyslanec