Jednou vetou

Novozélandskú premiérku čakajú milé povinnosti

Na archívnej snímke z 22. mája 2018 novozélandská premiérka Jacinda Ardernová reční v parlamente.

Foto: TASR

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová porodila vo štvrtok svoje prvé dieťa - dievčatko, informuje agentúra DPA.

Ardernová je po bývalej pakistanskej predsedníčke vlády Bénazír Bhuttovej druhou ženou na svete v novodobých dejinách, ktorá sa stala matkou počas zastávania premiérskej funkcie.

Na svojom profile na sociálnej sieti Facebook zverejnila aj fotografiu, na ktorej je spolu so svojím partnerom Clarkom Gayfordom a bábätkom. Ardernová zároveň všetkým poďakovala za pekné priania a dodala, že ona aj dieťa sú v poriadku.

Čítajte viac: Novozélandská premiérka Ardernová podporuje ekonomické sankcie voči KĽDR

Novozélandská premiérka (37) mala podľa očakávania porodiť už v nedeľu, niekoľko dní však prenášala a rozhodla sa pracovať až do poslednej chvíle. Gayford na sociálnej sieti Twitter zverejnil fotografiu, na ktorej si ešte v stredu v súkromí čítala z parlamentných dokumentov.

Ardernová si po pôrode vyberie šesť týždňov rodičovskej dovolenky. Počas nej ju bude zastupovať podpredseda vlády Winston Peters. Premiérka však bude mať k dispozícii všetky vládne dokumenty a bude sa vyjadrovať ku všetkým zásadným rozhodnutiam vrátane tých, ktoré sa týkajú bezpečnosti štátu. Po šiestich týždňoch sa vráti do úradu a v rodičovských povinnostiach ju vystrieda Gayford.

Ardernová zistila, že je tehotná, necelý týždeň pred tým, ako sa v októbri ujala úradu premiérky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia