Jednou vetou

Novozélandský útočník vlani vlakom pricestoval do Maďarska

Brenton Tarrant

foto: TASR/AP

Austrálčan Brenton Tarrant podozrivý zo spáchania útoku v dvoch mešitách na Novom Zélande vlani 26. novembra pricestoval do Maďarska smerom z Rumunska medzinárodným vlakom Kőrös Intercity. Na územie krajiny vstúpil na železničnom hraničnom priechode Lökösháza, informovalo v pondelok Centrum boja proti terorizmu (TEK).

Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság centrum uviedlo, že muž, ktorý cestoval sám, sa preukázal platným austrálskym pasom. V databáze teroristov nefiguroval a TEK nedostalo ani žiadne upozornenie z partnerských organizácií zo zahraničia.

Páchateľ masakry na Novom Zélande útočil sám, mohol mať podporu

Centrum upozornilo, že na základe dostupných informácií naďalej pracuje na rekonštrukcii okolností pobytu Tarranta na území Maďarska.

Ako turista aj v Izraeli

Izraelské úrady v pondelok informovali, že Austrálčan podozrivý zo spáchania útoku v dvoch mešitách na Novom Zélande podnikol v roku 2016 krátku návštevu Izraela. Muž identifikovaný ako Brenton Tarrant a označovaný za prívrženca ideológie hlásajúcej nadradenosť bielej rady cestoval do Izraela na trojmesačné turistické vízum, informovala agentúra AFP.

Pri streľbe v holandskom Utrechte zahynuli najmenej traja ľudia

Pricestoval v októbri 2016 a v krajine strávil deväť dní, informovala v pondelok hovorkyňa izraelského imigračného úradu Sabine Haddadová, ktorá neposkytla ďalšie podrobnosti o pobyte v súčasnosti 28-ročného muža v Izraeli.

Z príspevkov zverejnených na sociálnych sieťach vyplýva, že Tarrant navštívil Pakistan i Severnú Kóreu. Cestoval aj do Grécka, Chorvátska a Bulharska.

Bulharský minister vnútra Mladen Marinov v pondelok uviedol, že Tarrant navštívil jeho krajinu ako turista a že úrady pri preverovaní jeho pobytu v krajine od 9. do 15. novembra 2018 nezistili nijaké podozrivé aktivity.

Starosta Utrechtu zrušil odporúčanie občanom nevychádzať z budov

Predpokladaný páchateľ najzávažnejšieho krviprelievania v moderných dejinách Nového Zélandu síce vyrastal v malom meste Grafton v austrálskom štáte Nový Južný Wales, ale v posledných rokoch veľa cestoval. Donedávna býval v novozélandskom meste Dunedin, vzdialenom približne 350 kilometrov od dejiska masakry – mesta Christchurch.

Austrálsky minister vnútra Peter Dutton v pondelok informoval, že za posledné tri roky strávil Tarrant v Austrálii len 45 dní. Dodal tiež, že Tarrantovo meno nefigurovalo na zoznamoch osôb podozrivých v súvislosti s terorizmom.

Masakra, ku ktorej došlo 15. marca v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, si vyžiadala 50 obetí na životoch a 50 zranených.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína