Jednou vetou

Nový Európsky parlament zasadne v júli

Ilustračné foto

Foto: TASR

Čas od májových volieb do Európskeho parlamentu (EP) až po jeho prvé plenárne zasadnutie v novom zložení na začiatku júla je naplnený dotváraním politických frakcií, uchádzaním sa poslancov o členstvo vo výboroch a delegáciách a aj lobovaním v prospech novozvolených europoslancov. Pre TASR to uviedli slovenskí europoslanci Monika Beňová (Smer-SD) a Ivan Štefanec (KDH).

Z pôvodnej zostavy 13 slovenských europoslancov (2014-2019) do nového zloženia EP prešli iba Monika Beňová (Smer-SD), ktorá začína svoj štvrtý mandát, a Štefanec s druhým mandátom. Ďalší 12 slovenskí poslanci sú v európskom zákonodarnom zbore nováčikovia.

Beňová a Štefanec sú šéfmi slovenských delegácií S&D a EPP v europarlamente

Podľa Štefanca sa v tomto období tvoria politické skupiny a dopĺňajú sa menami pracovné výbory. „Zbierajú sa všetky požiadavky poslancov, v akých výboroch chcú pôsobiť. Je to rozhodnutie najmä na úrovni politických frakcií, ktoré presadzujú ľudí do výborov. Je to čas veľkého lobovania a mnohých rokovaní s inými národnými delegáciami,“ vysvetlil Štefanec, ktorý zostal šéfom slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EPP) v europarlamente.

Beňovú si zvolili za vedúcu v trojčlennej slovenskej delegácii socialistov a demokratov v EP (S&D). Poslankyňa ocenila, že ďalší dvaja členovia tejto frakcie Miroslav Číž a Robert Hajšel majú dlhoročné skúsenosti či už z pôsobenia v NR SR alebo priamo s bruselskými inštitúciami a poznajú chod legislatívnych procesov.

Každý poslanec EP je členom aspoň jedného pracovného výboru a v inom výbere figuruje ako náhradník. Rovnako má každý poslanec právo byť členom nejakej delegácie EP pre vzťahy s krajinami a organizáciami mimo EÚ a v inej delegácii byť ako náhradník.

Beňová by chcela pôsobiť vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI), ako druhý výbor by chcela Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO). Číž si podľa jej slov vybral Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a ako druhý by chcel Hospodársky a menový výbor (ECON), kým Hajšel má záujem o Výbor pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) a v druhom rade o Výbor pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI), kde Slovensko nemalo členov od roku 2009.

Volebný model: Aké preferencie zaznamenáva Kiskova strana?

Štefanec by podľa vlastných slov rád pokračoval ako člen výboru IMCO, ktorý pomohol presadiť zrušenie roamingových poplatkov, odbúrať geoblokácie, dodržiavanie rovnakej kvality výrobkov a finančné sankcie za ich nedodržanie a ktorý dozerá aj na európske dotácie. Jeho kolegyňa z KDH Miriam Lexmann sa po príchode do EP (avšak až po brexite) chce začleniť do Výboru pre zahraničnú politiku (AFET) a Výboru pre ústavné veci (AFCO).

Vladimír Bilčík (SPOLU-Občianska demokracia) sa tiež zaujíma o zahraničnopolitický výbor a Michal Wiezik z tej istej strany by ako environmentalista rád pôsobil vo výbore ENVI.

Rady slovenskej delegácie EPP posilnil aj Peter Pollák (OĽaNO), ktorý má záujem o Výbor pre regionálny rozvoj (REGI) a Výbor pre kultúru a vzdelávanie (CULT).  Štefancovi v rámci frakcie EPP zostáva post predsedu platformy SME Europe na podporu malého a stredného podnikania.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia