Jednou vetou

Nový názov Macedónska by sa mohol viazať na deň sv. Iľju, tvrdia médiá

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Spomedzi viacerých zvažovaných možností riešenia grécko-macedónskeho sporu o názve Macedónska by jedna mohla byť jedna prijateľná pre obe strany. Povedal to macedónsky premiér Zoran Zaev po štvrtkovom stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. Informuje agentúra APA.

Zaev síce konkrétny návrh nespomenul, macedónske médiá s odvolaním sa na nemenované diplomatické zdroje však v piatok uviedli, že novým návrhom zo strany Skopje by mal byť názov „Republika Makedonija Ilindenska“. Viaže sa Ilinden, čo je deň svätého Iľju (Eliáša), ktorý sa podľa pravoslávneho kalendára pripomína 2. augusta.

Macedónci si v tento deň pripomínajú ľudové povstanie Macedónska a Trácka vo vtedajšej Osmanskej ríši z roku 1903. K tomuto dňu sa okrem toho viaže aj udalosť z roku 1944, keď boli v kláštore Prohor Pčinjski na území dnešného južného Srbska položené základy neskoršej juhoslovanskej republiky Macedónsko, píše APA. Uskutočnilo sa tu vtedy prvé zasadnutie protifašistickej rady za oslobodenie Macedónska.

Macedónsko-grécky spor o názov je podľa Zaeva možno vyriešený

Bulharský vicepremiér Krasimir Karakačanov v piatok v Sofii uviedol, že Skopje a Atény sa už v otázke sporu okolo názvu Macedónska dohodli. „Náš západný sused sa pravdepodobne bude volať ‚Ilindenské Macedónsko'“, povedal Karakačanov v televíznom rozhovore.

Tsipras a Zaev sa stretli vo štvrtok v Sofii v rámci summitu EÚ a západného Balkánu, píše APA. Schôdzke premiérov predchádzalo množstvo rokovaní šéfov diplomacií oboch krajín. Zaev a Tsipras po rokovaní uviedli, že spor o názov Macedónska sa môže „veľmi skoro vyriešiť“. Každá zo strán však teraz musí prekonzultovať doma, či je táto možnosť realizovateľná v praxi.

Macedónsko odstránilo sochu Alexandra Veľkého z letiska

Spor medzi Macedónskom a Gréckom pretrváva od rozpadu bývalej Juhoslávie. Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhoduje s názvom severogréckeho regiónu (Makedoniá). Atény to dávajú do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje. Vyriešenie sporu je podmienkou prípadného vstupu Macedónska do Severoatlantickej aliancie či Európskej únie.

Macedónsko využíva dočasne – kým sa spor úplne nevyrieši – so súhlasom gréckej strany názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia