Jednou vetou

Nový španielsky premiér Sánchez zložil sľub a ujíma sa úradu

Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez zložil sľub ako nový predseda vlády pred kráľom Filipom VI. a bývalým španielskym premiérom Maranom Rajoyom v madridskom paláci Zarzuela 2. júna 2018

foto: TASR/AP

Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez zložil v sobotu sľub ako nový predseda vlády. Informovala o tom agentúra AP.

Obrad sa uskutočnil v madridskom paláci Zarzuela a Sánchez zložil sľub pred kráľom Filipom VI. Sánchez prebral funkciu premiéra po tom, ako španielsky parlament v piatok vyslovil nedôveru konzervatívnej vláde Mariana Rajoya. Iniciovala ho práve Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE).

Odchádzajúca španielska vláda dala zelenú vzniku nového katalánskeho kabinetu

Sánchez (46) predložil konštruktívny návrh na vyslovenie nedôvery v reakcii na verdikty justície v korupčnej afére okolo Rajoyových ľudovcov s tým, že by osobne bol pripravený nahradiť súčasného predsedu vlády.

Rajoya na odstúpenie z premiérskej funkcie vyzvali všetky opozičné strany po tom, ako súd v súvislosti s rozsiahlym korupčným škandálom rozhodol, že Rajoyova vládnuca Ľudová strana (PP) profitovala z korupčnej schémy a nariadil jej zaplatiť pokutu vo výške 245.000 eur.

V srdci Ríma sa zhromaždili kritici a odporcovia novej talianskej vlády

Korupčný škandál – známy aj ako Operación Gürtel – je považovaný za jeden z najväčších v histórii demokratického Španielska. Na verejnosť prvýkrát prenikol v roku 2009. Týka sa podplácania politikov z vládnucej PP španielskymi podnikateľmi, ktorí sa vďaka úplatkom dostávali k lukratívnym verejným objednávkam.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia