Jednou vetou

Nový splnomocnenec OSN pre Sýriu sa ujme funkcie 7. januára

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura

Foto: TASR/AP

Nový splnomocnenec OSN pre Sýriu, dlhoročný nórsky diplomat Geir Pedersen, sa ujme funkcie 7. januára 2019 na ceremónii v Ženeve. Oznámil to v utorok dosluhujúci osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura.

Urobil tak v Ženeve po schôdzke s ministrami zahraničných vecí Ruska, Turecka a Iránu, ktorých krajiny sú hlavnými hráčmi v sýrskom konflikte. Mistura zdôraznil, že nemá v úmysle dať svojmu nástupcovi odporúčania a že už neposkytne ďalšie vyhlásenia, informovala agentúra TASS.

Pedersen pôsobil naposledy ako veľvyslanec Nórska v Číne. Predtým bol veľvyslancom svojej krajiny pri OSN.
Agentúra DPA v tejto súvislosti informovala, že ministri zahraničných vecí Ruska, Turecka a Iránu po schôdzke s De Misturom oznámili plán usporiadať začiatkom roka 2019 rozhovory medzi znepriatelenými stranami v Sýrii.
Plánované vnútrosýrske rozhovory majú za cieľ reformu ústavy prostredníctvom výboru zloženého zo zástupcov vlády, opozície a občianskej spoločnosti.

Komisia na prípravu sýrskej ústavy je takmer pripravená, vyhlásil Lavrov

Reforma „povedie k spusteniu životaschopného a trvalého politického procesu vedeného Sýriou a podporovaného OSN“, ktorý má nastoliť mier v krajine, uviedli v spoločnom vyhlásení ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho kolegovia z Turecka a Iránu – Mevlüt Čavušoglu a Mohammad Džavád Zaríf.

De Mistura k zriadeniu výboru určeného na vypracovanie novej sýrskej ústavy poznamenal, že stále existujú otvorené otázky o tom, kto mu bude predsedať, o spôsobe organizácie navrhovania ústavy a o spôsobe hlasovania.

Erdogan sa zaviazal vyhnať kurdské milície zo severnej Sýrie

Dohoda na zriadení výboru padla v januári tohto roka na schôdzke v Rusku. Výbor bude poverený vyjednávaním o novej povojnovej ústave, ktorá by otvorila cestu k voľbám. Zatiaľ čo sýrska opozícia presadzuje úplne novú ústavu, sýrska vláda trvá na tom, že bude diskutovať len o úprave existujúcej. V októbri Damask odmietol zoznam členov výboru, ktorý predstavil De Mistura a na ktorom figurovalo 50 zástupcov občianskej spoločnosti a technických expertov.

De Mistura v októbri nečakane oznámil, že svoj post opustí koncom novembra, a to z „čisto osobných“ dôvodov. Dovtedy sa však podľa vlastných slov bude intenzívne snažiť o dosiahnutie dohody, na základe ktorej by bol vymenovaný výbor pre prípravu novej ústavy Sýrie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia