Jednou vetou

Nový taliansky minister vnútra Salvini chce zmeniť prisťahovaleckú politiku

Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Líder talianskej pravicovo-populistickej strany Liga Severu (LN) Matteo Salvini v piatok vyhlásil, že prvé, čo nariadi ako nový minister vnútra, bude prepracovanie štátnej prisťahovaleckej politiky.

Salvini chce znížiť počet prichádzajúcich migrantov, zvýšiť počet tých vyhostených a znížiť aj financie, ktoré Taliansko vynakladá na starostlivosť o migrantov.

Nová talianska vlád zložila sľub

Salvini sa takto vyjadril pred novinármi po tom, čo koaličná vláda Ligy Severu (LN) a protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S) zložila slávnostnú prísahu. V západnej Európe tak začala úradovať prvá populistická vláda, pripomenula v piatok tlačová agentúra AP.

Salviniho Liga Severu sa už dlho nekompromisne stavia proti ilegálnej migrácii a požaduje od Európskej únie, aby Taliansku viac pomáhala niesť toto bremeno.

Počet migrantov prichádzajúcich do Talianska vlani prudko klesol, a to za vlády stredoľavej Demokratickej strany (PD). Tá totiž podpísala sporné dohody s Líbyou, že posilní pobrežné hliadky a bude brániť migrantom, aby sa v člnoch prevádzačov vydávali na plavbu cez Stredozemné more do Európy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia