Jednou vetou

Nový ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval na konanie predčasných volieb

Ukrajinský parlament v Kyjeve.

Foto: TASR/AP

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa v pondelok slávnostne ujal funkcie, oznámil rozpustenie parlamentu a vyzval na konanie predčasných volieb. Pôvodne sa mali konať v októbri tohto roku.

Podľa agentúry AP bolo rozpustenie Verchovnej rady jedným z predvolebných sľubov Zelenského, ktorý ju nazýval skupinou ľudí zaujímajúcich sa iba o vlastné obohacovanie sa.

Zelenskyj vyzval poslancov, aby využili dva mesiace do predčasných volieb na schválenie zákona, ktorý by im odňal imunitu pred trestným stíhaním.

V inauguračnej reči tiež uviedol, že jeho prvou úlohou bude ukončenie konfliktu s Moskvou podporovanými separatistami na východe krajiny. „Našou prvou úlohou je prímerie v Donbase,“ vyhlásil Zelenskyj. Konflikt si doteraz vyžiadal približne 13.000 ľudských životov.

Nový ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil rozpustenie parlamentu

Štyridsaťjedenročný Zelenskyj, ktorý sa stal najmladším ukrajinským postsovietskym prezidentom, počas slávnostnej ceremónie v parlamente prisľúbil, že bude chrániť „zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny“. Podľa agentúry Reuters povedal, že k dialógu s Ruskom môže dôjsť až po vrátení ukrajinského územia a vojnových zajatcov.

Zelenskyj tiež požiadal parlament, aby prijal zákon proti nelegálnemu obohacovaniu sa a aby podporil jeho návrh na odvolanie ministra obrany, šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a generálneho prokurátora. Títo všetci sú spojencami bývalého prezidenta Petra Porošenka, pripomína AP.

Nový prezident zakončil svoju reč v parlamente odkazom na svoju predchádzajúcu kariéru komika. „Celý svoj život som sa snažil Ukrajincov rozosmiať,“ uviedol s úsmevom. „V nadchádzajúcich piatich rokoch urobím všetko preto, aby Ukrajinci neplakali“.

Zelenskyj neprišiel na ceremóniu v tradičnej automobilovej kolóne, ale pešo cez park plný ľudí. Sprevádzali ho štyria ochrankári, pričom si podal ruku s niektorými okolostojacimi a s jedným z nich si urobil aj selfie.

Volodymyr Zelenskyj zložil prezidentský sľub

AP pripomína, že prezidentského úradu sa ujal populárny komik bez predchádzajúcich politických skúseností, ktorý v priamych voľbách jasne porazil doterajšiu hlavu štátu Petra Porošenka. Špekulácie o Zelenského prípadnej kandidatúre sa objavili pred niekoľkými rokmi, keď hral ukrajinského prezidenta v televíznom seriáli.

Zelenskyj podľa agentúry AFP počas predvolebnej kampane Ukrajincom sľuboval, že v krajine zlikviduje korupciu a skončí vojnový konflikt s proruskými separatistami v Donbase. Porošenka pritom obviňoval, že neurobil nič pre zlepšenie životných podmienok a  potlačenie chudoby na Ukrajine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia