Jednou vetou

Nový Zéland má po silnej víchrici problémy s dopravou aj s elektrinou

Ilustračné foto.

Foto: unsplash.com

Približne štvrtina domácností a podnikov v najväčšom novozélandskom meste Auckland sa v stredu ocitla bez dodávok elektrickej energie po víchrici, ktorá priniesla do regiónu vietor s nárazmi v sile hurikánu i intenzívne dažde. S odvolaním sa na miestne úrady o tom informovala agentúra DPA.


Vedenie mesta na severe krajiny oznámilo, že bez elektriny bolo 120.000 odberateľov. Hasičský a záchranný zbor uviedol, že počas noci prijal vyše 1600 telefonátov, z ktorých väčšina sa týkala silného vetra. Ten vyvracal stromy a stĺpy elektrického vedenia a strhával strechy z domov. Meteorologická služba Nového Zélandu zaznamenala najsilnejší náraz vetra s rýchlosťou 213 kilometrov za hodinu.

Dopravný úrad Aucklandu oznámil, že v meste s 1,3 milióna obyvateľov nefungovali mnohé semafory, diaľničná signalizácia a dopravné kamery. Upozornil tiež na možnosť zaplavenia ciest alebo ich zablokovania rôznymi predmetmi. V Aucklande tiež zatvorili najmenej 20 škôl a škôlok. V dôsledku víchrice museli presunúť, presmerovať alebo zrušiť aj početné lety.

Energetická spoločnosť Vector odhaduje, že obnovenie dodávok elektriny všetkým domácnostiam potrvá niekoľko dní. Výčiny počasia si okrem toho vyžiadali zrušenie prevádzky trajektov medzi Severným a Južným ostrovom Nového Zélandu.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia