Jednou vetou

NOVÝ ZÉLAND: Premiérka predstavila plán znovuotvárania krajiny

Na videosnímke novozélandská premiérka Jacinda Arderneová, archívne

foto: TASR/AP

Od štvrtka budú môcť otvoriť svoje brány takmer všetky prevádzky, povolené budú aj vnútroštátne lety a na budúci pondelok by sa mali otvoriť školy. Ako posledné prídu na rad bary.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v pondelok ohlásila plán na opätovné spustenie ekonomiky a otvorenie škôl počas nasledujúcich desiatich dní.

Život v ostrovnej krajine by sa mal priblížiť životu pred pandémiou koronavírusu. Naďalej však budú platiť pravidlá o dodržiavaní sociálnych odstupov a na spoločenských udalostiach, ako sú svadby alebo pohreby sa bude môcť zúčastniť maximálne desať ľudí. Zatvorené zostanú aj hranice.

Na základe zverejneného plánu budú môcť od štvrtka otvoriť svoje brány takmer všetky prevádzky, vrátane obchodov, nákupných centier, reštaurácií, kaderníctiev a posilňovní. Povolené budú aj vnútroštátne lety. Školy by sa mali znovu otvoriť budúci pondelok. Ako posledné by sa mali 21. mája otvoriť bary. Tie totiž podľa premiérky predstavujú najväčšie riziko.

„Nechceme byť ako Južná Kórea – že otvoríme bary, aby sme ich museli znova zavrieť,“ vysvetlila, pričom Novozélanďanom pripomenula, aby boli aj naďalej opatrní. „Možno sme vyhrali zopár bitiek, no nevyhrali sme vojnu,“ skonštatovala.

Nový Zéland dokázal zredukovať šírenie ochorenia COVID-19 na minimum, pričom napríklad počas dvoch dní minulý týždeň nezaznamenali žiadne nové prípady. Celkovo v krajine potvrdili necelých 1 500 prípadov a 21 úmrtí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia