Jednou vetou

Novým predsedom hnutia STAN sa stal Vít Rakušan

Ilustračné foto

foto: TASR

Delegáti volebného snemu českého hnutia Starostovia a nezávislí (STAN) si v sobotu zvolili nového predsedu. Stal sa ním Vít Rakušan - doterajší podpredseda hnutia, poslanec a starosta mesta Kolín -, ktorý bol jediným kandidátom na túto funkciu. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Rakušanovi odovzdalo svoj hlas 139 delegátov (takmer 94 percent hlasov). Dlhoročný predseda a zakladateľ hnutia Petr Gazdík sa svoje pôsobenie vo vedení strany rozhodol ukončiť z vlastného rozhodnutia.

Rezort priemyslu povedie Havlíček a dopravu Kremlík, oznámil Babiš

Nový predseda sa vo svojom kandidátskom prejave v hoteli Olšanka vymedzil proti vládnemu hnutiu ANO premiéra ČR Andreja Babiša. „My nie sme catch all party,” vyhlásil Rakušan, pričom Babišova strana hovorí, že je pre každého.

„Slovami Václava Havla, naša krajina naozaj neprekvitá. Nevyužívame ľudský potenciál, ani ekonomický. Politickú víziu nahrádzame marketingom,“ kritizoval súčasný stav ČR Rakušan.

Gazdíkov mandát mal skončiť až v roku 2020. Podľa neho ale hnutie potrebuje nový impulz a celoštátny výbor STAN rozhodol, že nové vedenie bude voliť už v tomto roku.

„Hnutiu nový impulz veľmi, veľmi prospeje. Končím skôr, taktiež z toho dôvodu, aby sme mali čas pripraviť sa na krajské voľby. Hnutie STAN má potenciál ich vyhrať, môžeme v krajských voľbách prekresliť politickú mapu,“ povedal Gazdík vo svojom úvodnom prejave.

Hnutie ANO zvolilo Andreja Babiša za svojho predsedu

Dodal, že odchádza spokojný. „Nemali sme za sebou žiadneho oligarchu,“ podotkol.

Gazdík sa uchádza o post radového podpredsedu hnutia. O post prvého podpredsedu sa uchádza šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi