Jednou vetou

Novým predstaviteľom OSN pre Somálsko bude Američan

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Novým osobitným splnomocnencom generálneho tajomníka OSN pre Somálsko sa stal vo štvrtok americký diplomat James Swan, ktorý v minulosti pôsobil ako vyslanec Spojených štátov v tejto východoafrickej krajine. Nahradí Juhoafričana Nicholasa Haysoma, ktorého somálska vláda ešte v januári vyhostila, informovala tlačová agentúra AFP.

Hovorca OSN Farhan Haq opísal nového splnomocnenca pre Somálsko ako „skúseného diplomata s dlhoročnou medzinárodnou kariérou“. Funkcie sa podľa neho ujme v najskoršom možnom termíne.

Swan slúžil ako osobitný vyslanec Spojených štátov pre Somálsko v rokoch 2011 – 2013. Predtým pôsobil ako veľvyslanec v Džibutsku (2008 – 2011), zatiaľ čo v ďalšom období (2013 – 2016) bol veľvyslancom v Konžskej demokratickej republike. Zastával tiež funkciu jedného z námestníkov pre Afriku na americkom ministerstve zahraničných vecí.

Tisíce migrantov v Bosne prespávajú v parkoch, strediská sú plné

 Somálska vláda rozhodla v januári o vyhostení dovtedajšieho najvyššieho predstaviteľa OSN v tejto krajine po tom, ako spochybnil postup somálskych bezpečnostných zložiek. Juhoafričan Haysom sa tým podľa Mogadiša dopustil „úmyselného narúšania štátnej zvrchovanosti“.

Haysom vyjadril znepokojenie v súvislosti s udalosťami z decembra 2018, keď somálske bezpečnostné zložky použili silu na potlačenie demonštrácií v meste Baydhabo na juhozápade krajiny. Podľa údajov OSN pri týchto zásahoch najmenej 15 ľudí prišlo o život a ďalších 300 zadržali. Demonštrujúcich obyvateľov pobúrilo zadržanie Mukhtaara Rooboowa, bývalého popredného predstaviteľa islamsko-extrémistického hnutia aš-Šabáb, ktorý sa uchádzal o funkciu v regionálnej samospráve.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia