Jednou vetou

Novým prezidentom Mexika sa stal ľavičiar López Obrador

Mexická vlajka

foto: Pixabay.com

Nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador zložil v sobotu prísahu a oficiálne sa ujal funkcie. Stal sa tak prvým ľavicovým prezidentom Mexika po vyše 70 rokoch, informovala agentúra AP.

Slávnostná prísaha sa konala v sídle mexického Kongresu za účasti viacerých zahraničných hostí vrátane amerického viceprezidenta Mikea Pencea a prezidentskej poradkyne Ivanky Trumpovej, španielskeho kráľa Filipa VI. a šéfa britských labouristov Jeremyho Corbyna.

Nový prezident počas inaugurácie hovoril o „hlbokých a radikálnych“ zmenách, ktoré Mexiko čakajú pod jeho vedením. Ubezpečil však, že všetko bude prebiehať pokojne a usporiadane.

Už počas volebnej kampane si López Obrador za svoj prioritný cieľ stanovil boj proti korupcii. Mexiko, ktoré je druhou najväčšou latinskoamerickou ekonomikou, obsadilo vo vlaňajšom Indexe vnímania korupcie 135. miesto spomedzi 180 hodnotených krajín.

Lídri G20 sa nezhodli na spoločnom boji proti klimatickým zmenám

Lópeza Obradora (65) si Mexičania zvolili za nového prezidenta 1. júla. Pri výkone svojej funkcie sa bude môcť opierať o pevnú väčšinu v oboch komorách mexického Kongresu, ktoré ovláda jeho len pred niekoľkými rokmi založené ľavicové Hnutie národnej obnovy.

Kritici nového prezidenta obviňujú z autoritárskych tendencii a sklonu k radikálnym riešeniam, čo vyvoláva obavy finančných trhov. López Obrador okrem iného sľubuje, že obmedzí výhody vysokopostavených vládnych činiteľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia