Jednou vetou

O post šéfa CDU po Merkelovej má záujem minimálne 12 politikov

Nemecká kancelárka a líderka stredopravicovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová

Foto: TASR/AP

Minimálne 12 političiek a politikov už prejavilo záujem nahradiť nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú vo funkcii predsedníčky Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

Informovala o tom v agentúra DPA s odvolaním sa na účastníkov neverejného zasadnutia predsedníctva CDU, ktoré sa konalo v nedeľu v Berlíne.

Reálne šance stať sa novým šéfom konzervatívcov však majú podľa citovaných zdrojov zrejme len traja prominentní uchádzači: generálna tajomníčka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn a bývalý predseda frakcie CDU/CSU v Spolkovom sneme Friedrich Merz.

O kandidatúru na post predsedu CDU okrem toho prejavili záujem aj ústavný právnik Matthias Herdegen, podnikateľ Andreas Ritzenhoff a 26-ročný berlínsky študent práva Jan-Philipp Knoop. Mená ďalších uchádzačov zatiaľ nie sú známe.

Le Penová prvýkrát predstihla Macrona v prieskume pred eurovoľbami

Nedeľňajšie zasadnutie predsedníctva CDU v Berlíne sa konalo v rámci príprav na decembrový celoštátny zjazd strany, ktorý sa bude konať v severonemeckom Hamburgu.

Ešte pred tým prebehnú oblastné konferencie CDU.
Na hamburskom zjazde, ktorý sa bude konať 6.-8. decembra, má byť zvolený nový predseda strany a odsúhlasené nové zloženie jej riadiacich orgánov.

Politickú scénu v Nemecku tento týždeň rozvírilo oznámenie kancelárky Angely Merkelovej, že v decembri plánuje po 18 rokoch odstúpiť z funkcie predsedníčky CDU.

Avizovala tiež, že sa už nebude uchádzať o post kancelárky, keď sa jej v roku 2021 skončí jej súčasné funkčné obdobie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia