O úrad prezidenta USA chce v roku 2020 bojovať aj Obamov chránenec Castro

Julian Castro reční v meste San Antonio

foto: TASR/AP

Kandidátom Demokratickej strany v najbližších voľbách prezidenta USA chce byť aj Julian Castro, bývalý primátor mesta San Antonio v americkom štáte Texas. Svoj úmysel oznámil v sobotu na stretnutí so svojimi sympatizantmi v San Antoniu.

Ak by bol Castro vo voľbách v roku 2020 úspešný, stal by sa prvým prezidentom USA s hispánskym pôvodom.
V prejave, ktorý predniesol po anglicky i po španielsky, zverejnil Castro aj slogan svojej predvolebnej kampane: „Jeden národ. Jeden osud“, napísal denník USA Today.

Mexiko spája Trumpovo naliehanie na výstavbu plota s voľbami v USA v roku 2020

Castro, ktorý bol ministrom stavebníctva a miestneho rozvoja v administratíve prezidenta USA Baracka Obamu, je v Demokratickej strane považovaný za „vychádzajúcu hviezdu“. Podľa agentúry AFP by mal byť jedným z veľkej a rôznorodej skupiny demokratických kandidátov. AFP poznamenala, že Castro by sa mohol prepracovať do čela tejto skupiny vďaka svojmu rečníckemu umeniu, pre televízne kamery atraktívnemu zovňajšku, skúsenostiam z vlády, ako aj z vedenia siedmeho najväčšieho mesta USA.

V ďalšej fáze predvolebného boja v tábore demokratov však môže naraziť už na také „ťažké váhy“ ako bývalý viceprezident Joe Biden, členovia Senátu Elizabeth Warrenová, Bernie Sanders a Kamala Harrisová či na miliardára Michaela Bloomberga, ktorí zvažujú kandidatúru vo voľbách roku 2020 alebo svoj zámer už aj oznámili.

Senátorka Warrenová má záujem ísť do prezidentských volieb 2020

Záujem kandidovať v prezidentských voľbách za demokratov avizovala v noci na sobotu (SEČ) aj Tulsi Gabbardová zastupujúca v Kongrese americký štát Havaj. Pre spravodajskú televíziu CNN spresnila: „Rozhodla som sa, že v priebehu budúceho týždňa oficiálne ohlásim svoju kandidatúru.“

V prípade úspechu v prezidentských voľbách v roku 2020 by sa v súčasnosti 37-ročná Gabbardová, veteránka 3. vojny v Iraku, stala najmladším človekom v úrade prezidenta USA v amerických dejinách. V roku 2012, keď bola zvolená do Snemovne reprezentantov, sa stala prvou hinduistkou a Samojčankou v americkom Kongrese.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie