Jednou vetou

O žiadateľoch o azyl sa negatívne vyjadrilo 54 percent ľudí, uvádza nemecký prieskum

Ilustračné foto

TASR

Viac než polovica Nemcov má výhrady voči žiadateľom o azyl, a to i napriek ich klesajúcemu počtu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky "Mitte" Nadácie Friedricha Eberta (FES), ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok. Informovala o tom agentúra DPA.

Zatiaľ čo v roku 2014 sa na adresu žiadateľov o azyl negatívne vyjadrovalo približne 44 percent opýtaných, počas migračnej krízy počet takto zmýšľajúcich ľudí narástol. Odrazilo sa to v prieskume z roku 2016, keď svoje znepokojivé názory na migrantov prejavilo až 49,5 percenta opýtaných.

V najnovšom prieskume dosiahlo nepriateľské naladenie spoločnosti rekordných 54,1 percenta – ide o najvyššie číslo od roku 2002, keď sa začal tento prieskum realizovať.

Nadácia Friedricha Eberta, blízka nemeckej Sociálnodemokratickej strane (SPD), ho uskutočňuje každé dva roky. Zisťuje pritom mieru krajne pravicových názorov v spoločnosti, ako i nevraživosť a xenofóbne prejavy voči istým skupinám obyvateľstva.

Joe Biden ohlásil prezidentskú kandidatúru

Výsledky prieskumu na druhej strane napríklad ukázali, že predsudky voči ľuďom bez domova od roku 2014 kontinuálne klesajú. V roku 2016 sa o tejto skupine osôb negatívne vyslovilo 18 percent respondentov. V aktuálnom prieskume to bolo len necelých 11 percent.

Štúdia takisto ukázala, že sa znížil i počet ľudí, ktorí majú výhrady voči homosexuálom – ich počet nepresiahol osem percent. Pritom pred dvoma rokmi išlo ešte o každého desiateho opýtaného. Aktuálny prieskum vykonali na vzorke 1890 občanov Nemecka a prebiehal od septembra minulého roku do februára 2019.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre