Jednou vetou

Oakland ako druhé mesto v USA dekriminalizoval halucinogénne huby

Ilustračné foto

pixabay.com

Oakland sa stal v utorok v poradí druhým americkým mestom, ktoré dekriminalizovalo halucinogénne rastliny a huby. Oaklandská radnica k tomuto kroku pristúpila v reakcii na svedectvá ľudí, ktorým podľa ich slov užívanie daných húb a rastlín pomohlo prekonať depresiu, drogovú závislosť, alebo posttraumatickú stresovú poruchu (PTSD). Informovala o tom tlačová agentúra AP.


Mestská rada podporila dekriminalizáciu užívania, prechovávania a distribúcie enteogénnych a iných psychoaktívnych rastlín a húb dospelými osobami. Rečníci na zasadnutí rady podľa AP prevažnou väčšinou podporili príslušnú iniciatívu, pričom drogy ayawasca a peyotl označovali za súčasť tradičnej medicíny.

Užívanie psychoaktívnych rastlín a húb „zachránilo môj život“, uviedol jeden z rečníkov – bývalý narkoman závislý od heroínu. „Nedokážem to opísať inak než ako zázrak,“ vyhlásil.

Návrh na dekriminalizáciu marihuany nepredložím, tvrdí Gál

Odporcovia rozhodnutia sa obávajú neopatrného užívania týchto drog, a to najmä na školách. Poslanec mestskej rady Noel Gallo v tejto súvislosti zdôraznil, že radnica bude musieť jasne definovať konkrétnejšie pravidlá užívania predmetných drog.

Výnos mestskej rady taktiež zaväzuje povereného predstaviteľa radnice, aby rok po nadobudnutí platnosti rozhodnutia poskytol hodnotenie jeho vplyvu na obyvateľstvo.

Ako pripomenula agentúra AP, k podobnému kroku pristúpil ešte v máji ako prvý Denver.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia