Jednou vetou

Obama: Odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom je závažnou chybou

Bývalý prezident USA Barack Obama

Foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Barack Obama kritizoval rozhodnutie svojho nástupcu Donalda Trumpa, ktorý v utorok vyhlásil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody uzavretej medzi Iránom a šiestimi svetovými mocnosťami. Informovala o tom v agentúra AP.

Obama označil Trumpovo rozhodnutie za „závažnú chybu“, ktorá podkope dôveryhodnosť Spojených štátov vo svete, a nazval ho „neuváženým“, pretože Irán podľa neho dohodu dodržiava. Podľa Obamu sa v dôsledku odstúpenia od dohody Spojené štáty dostanú do rozporu s ostatnými svetovými mocnosťami.

Dve zlé možnosti pre USA

Bez tejto dohody sa môže stať, že Spojené štáty si „napokon budú môcť vybrať medzi dvoma rovnako zlými možnosťami, akými sú Irán vlastniaci jadrové zbrane alebo vojna na Blízkom východe,“ povedal Obama a dodal, že dohoda s Iránom je výborným príkladom toho, čo všetko sa dá dosiahnuť prostredníctvom diplomacie.

Prečítajte si tiež: USA odstupujú od jadrovej dohody s Iránom

Americký prezident Donald Trump v utorok v Bielom dome oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom, a jeho krajina opäť uvalí na Teherán sankcie.

K dohode pristúpilo šesť veľmocí

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Všimnite si: Trump oznámi odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom

Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia