Jednou vetou

Obama v prejave kritizoval rozmáhajúcu sa „politiku strachu“

Americký prezident Barack Obama počas prejavu na oslavách Medzinárodného dňa Nelsona Mandelu v Johannesburgu 17. júla 2018

foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Barack Obama v utorok vyhlásil, že politici presadzujúci "politiku strachu a hnevu" sú na vzostupe a získavajú nové pozície tempom, ktoré bolo "ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné".

Obama to uviedol v Juhoafrickej republike v rámci prejavu, ktorým si pripomenul sté výročie narodenia bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu. Išlo o jeho prvý významný verejný prejav, odkedy odišiel začiatkom roku 2017 z prezidentského úradu.

Putin: Rusko je príliš veľké na to, aby bolo sankcionované a izolované

Povedal, že svet je na križovatke medzi Mandelovou víziou tolerancie a súčasnými „čudnými a neistými“ časmi. Konštatoval, že „tí, ktorí sú pri moci, sa snažia podkopávať každú inštitúciu alebo normu, ktoré dávajú demokracii význam“.

Upriamil pozornosť na rozmach „politiky silných mužov“ a dodal: „Nie som panikár, len jednoducho hovorím fakty. Pozrite sa okolo seba“. Taktiež upozornil na „úplnú stratu hanby u politických lídrov, ktorí, keď ich prichytia pri lži, klamú neústupčivo ďalej“.

Obama v prejave pred štrnásťtisícovým davom na kriketovom štadióne v Johannesburgu vyzval ľudí na celom svete na rešpektovanie ľudských práv. Obhajoval rovnosť a toleranciu a kritizoval korupciu a nenávisť, pričom varoval, že krajiny, ktoré sa zapoja do xenofóbie, sa nakoniec ocitnú v občianskej vojne.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího