Jednou vetou

Obdobie prehliadania problému, ktorý pre bezpečnosť predstavuje KĽDR, končí, tvrdí analytik

Severokórejský vodca Kim Čong-un.

Foto: TASR/AP

Je viac než pravdepodobné, že sa obdobie komfortného prehliadania problému, ktorý Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) predstavuje pre svetovú bezpečnosť, postupne končí.

Pre TASR to uviedol analytik GLOBSEC Policy Institute Tomáš Nagy. Severná Kórea v piatok (28.7.) oznámila, že uskutočnila už druhý úspešný test medzikontinentálnej balistickej strely.

Vývoj balistického programu

„Tento vývoj priamo súvisí s tým, že sa severokórejskému režimu podarilo pokročiť s vývojom balistického programu do fázy, ktorú už nemožno jednoducho definične odsúvať do roviny ‚budúceho problému‘, keďže demonštrovaný pokrok v testoch rakiet Hwasong-14 iba za mesiac júl bol mimoriadne významný,“ upozornil analytik.

Podľa neho medzinárodné spoločenstvo nie je pripravené sa angažovať spôsobom, ktorý by dokázal zmeniť strategické smerovanie severokórejského režimu. V krátkodobom horizonte je teda možné očakávať ďalší vývoj v balistických spôsobilostiach KĽDR.

Severná Kórea sa stane prioritou USA

„A to tak vo väzbe na predlžovanie akčného rádia rakiet, teda ich doletu, ako aj precizovania ich schopnosti zasiahnuť mienený cieľ,“ konštatoval.

Ďalej očakáva, že posledné raketové testy budú mať dosahy v troch rovinách. „Po prvé, je veľmi pravdepodobné, že sa miera sebaistoty a asertivity režimu v Pchjongjangu bude ďalej zvyšovať. Po druhé, verejný tlak na americkú administratívu môže spôsobiť, že sa Severná Kórea stane ich absolútnou bezpečnostno-politickou prioritou. A po tretie, medzinárodný tlak na robustnejšie angažovanie sa Číny, už nebudú môcť mocenské špičky v Pekingu tak elegantne odbíjať, ako tomu bolo doteraz,“ dodal Tomáš Nagy.

Úspešný test medzikontinentálnej rakety

KĽDR v piatok potvrdila úspešné vypustenie druhej medzikontinentálnej balistickej rakety. Testu rakety Hwasong-14 sa prizeral osobne severokórejský vodca Kim Čong-un, informovala tlačová agentúra KCNA. Raketa preletela 998 kilometrov za približne 47 minút, kým dopadla do Japonského mora a dosiahla maximálnu výšku 3 724 kilometrov.

„Najnovší test potvrdil spoľahlivosť našej medzikontinentálnej balistickej rakety a rovnako tak spôsobilosť vypustiť ju prekvapujúcim spôsobom kdekoľvek a kedykoľvek. Vodca povedal, že americká pevnina je na dostrel,“ uviedla severokórejská tlačová agentúra.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi