Jednou vetou

Obeť sexuálneho škandálu: Pápež mi povedal, že na sexuálnej orientácii nezáleží

Juan Carlos Cruz - jedna z obetí "čilského sexuálneho škandálu" pózuje pred stretnutím v New Yorku. Cruz strávil v apríli vo Vatikáne tri dni

foto: TASR/AP

Pápež František pri rozhovoroch s Juanom Carlosom Cruzom - jednou z obetí "čilského sexuálneho škandálu" - uviedol, že na sexuálnej orientácii "nezáleží". S odvolaním sa na Cruzovo vyhlásenie o tom informovala spravodajská televízia CNN.

Cruz strávil v apríli vo Vatikáne tri dni. S najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi diskutoval o svojej homosexualite a o tom, ako ho zneužíval čilský kňaz Fernando Karadima, napísala v pondelok webová stránka CNN.

„Viete, Juan Carlos, na tom nezáleží. Boh vás stvoril takto. Boh vás takto miluje. Pápež vás takto miluje a vy by ste mali milovať seba takého, aký ste, a nemali by ste sa trápiť tým, čo hovoria ostatní,“ povedal podľa Cruzovych slov pápež. Hovorca Svätej stolice Greg Burke v reakcii na Cruzovo vyjadrenie povedal: „Súkromné rozhovory pápeža zvyčajne nekomentujeme“.

Čilskí biskupi ponúkli svoju rezignáciu, ich osud je v pápežových rukách

Individuálnych osobných diskusií s pápežom sa zúčastnili i James Hamilton a José Andrés Murillo, ďalšie dve obete pohlavného zneužívania tým istým čilským kňazom ako Cruz.

Vatikánske úrady po ukončení rozhovoru uviedli, že informácie z nich neboli zverejnené na žiadosť pápeža, ktorý povedal, že jeho „prioritou je vypočuť si obete, poprosiť ich o odpustenie a rešpektovať dôverný charakter rozhovorov“.

Obete kňaza Fernanda Karadimu sa na cirkevných činiteľov obrátili už v roku 2002, tí im však neuverili. Vatikán začal prípad vyšetrovať až v roku 2010, keď sa obvinenia dostali na verejnosť. Vatikán následne Karadimovi zakázal činnosť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia