Jednou vetou

Obeťami útoku v Liege sú dve policajtky a jeden mladý muž

Policajti sa snažia upokojiť muža na mieste streľby v belgickom meste Liege 29. mája 2018

foto: TASR/AP

Obeťami útoku, ktorý sa odohral v utorok dopoludnia v belgickom meste Liege, sú dve policajtky a jeden mladý muž. O život prišiel aj útočník. Vzhľadom na podozrenie, že išlo o teroristický útok, prípad prevzali federálne orgány.

Ako na tlačovej konferencii informoval hovorca prokuratúry Philippe Dulieu, muž „ozbrojený chladnou zbraňou“ napadol odzadu dve policajtky, niekoľkokrát ich smrteľne pobodal a ukradol im strelné zbrane.

Stupeň ohrozenia terorizmom v Belgicku po útoku v Liege nezvýšia

Následne smrteľne postrelil aj 22-ročného muža-spolujazda okoloidúceho auta a dal sa na útek. V priestoroch neďalekej školy – lýcea Léonie De Waha – vzal za rukojemníčku jednu zamestnankyňu.

Rukojemnícku drámu ukončili špeciálne policajné jednotky, ktoré muža útočiaceho na policajtov zastrelili. Pri útočníkovej paľbe bolo zranených niekoľko policajtov.

Podľa dostupných informácií páchateľ počas útoku kričal „Alláhu akbar“ (Boh je najväčší).
Prokuratúra informovala, že lýceum, kde sa odohrala rukojmenícka dráma a neutralizácia páchateľa, bude v stredu zavreté.

Útočník v Liege zastrelil troch ľudí

Úrady okrem toho oznámili, že v súvislosti s útokom budú štátne vlajky na radnici mesta a všetkých verejných budovách stiahnuté na pol žrde. Primátor mesta Willy Demeyer dodal, že obyvatelia si pamiatku obetí uctia minútou ticha a zápisom do kondolenčnej knihy.

Televízia RTBF informovala, že do mesta Liege pricestoval belgický premiér Charles Michel i kráľ Filip, ako aj ministri vnútra a spravodlivosti, Jan Jambon a Koen Geen.

Napriek tomu, že vyšetrovatelia pripustili, že motívom útoku v Liege mohol byť terorizmus, v krajine naďalej platí druhý stupeň ohrozenia terorizmom, podľa ktorého je útok „málo pravdepodobný“. Najvyšší stupeň ohrozenia pred terorizmom v Belgicku je štvrtý, píše DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia