Jednou vetou

Obetí ničivého tajfúnu Mangkhut je už zrejme viac ako 100

Obyvatelia opravujú poškodenú strechupoškodenú počas vyčíňania tajfúnu Mangkhut vo filipínskej provincii Cagayan na severe ostrova Luzon 16. septembra 2018

foto: TASR/AP

Počet obetí ničivého tajfúnu Mangkhut, ktorý v sobotu zasiahol severnú časť Filipín, je už pravdepodobne viac ako 100. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na Victoria Palangdana, starostu mesta Itogon.

Do bilancie sú zarátané aj osoby z baníckej nocľahárne, ktorí sú nezvestní po zosuve pôdy v Itogone, takmer 200 kilometrov severne od Manily, uviedol Palangdan.

Tajfún Mangkhut zasiahol po Filipínach aj Čínu, kde už hlásia zranených a škody

Štyridsať až päťdesiat ľudí bolo vo vnútri objektu v čase zosuvu a z Itogonu hlásili aj ďalších 32 mŕtvych. „Zdá sa, že počet obetí sa zvyšuje na najmenej 100,“ konštatoval starosta mesta.

Úrady doteraz hlásili, že zosuvy pôdy a záplavy si na severe Filipín vyžiadali najmenej 28 obetí na životoch. Podľa Palangdana len jedna z týchto obetí žila v Itogone.

Mangkhut je najsilnejší tajfún, aký tento rok postihol Filipíny. Pri prechode cez severnú časť ostrova Luzon sa priemerná rýchlosť vetra počas dňa znížila na 170 kilometrov za hodinu s nárazmi do 260 kilometrov za hodinu.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi