Obetí ničivého tajfúnu Mangkhut je už zrejme viac ako 100

Obyvatelia opravujú poškodenú strechupoškodenú počas vyčíňania tajfúnu Mangkhut vo filipínskej provincii Cagayan na severe ostrova Luzon 16. septembra 2018

foto: TASR/AP

Počet obetí ničivého tajfúnu Mangkhut, ktorý v sobotu zasiahol severnú časť Filipín, je už pravdepodobne viac ako 100. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na Victoria Palangdana, starostu mesta Itogon.

Do bilancie sú zarátané aj osoby z baníckej nocľahárne, ktorí sú nezvestní po zosuve pôdy v Itogone, takmer 200 kilometrov severne od Manily, uviedol Palangdan.

Tajfún Mangkhut zasiahol po Filipínach aj Čínu, kde už hlásia zranených a škody

Štyridsať až päťdesiat ľudí bolo vo vnútri objektu v čase zosuvu a z Itogonu hlásili aj ďalších 32 mŕtvych. „Zdá sa, že počet obetí sa zvyšuje na najmenej 100,“ konštatoval starosta mesta.

Úrady doteraz hlásili, že zosuvy pôdy a záplavy si na severe Filipín vyžiadali najmenej 28 obetí na životoch. Podľa Palangdana len jedna z týchto obetí žila v Itogone.

Mangkhut je najsilnejší tajfún, aký tento rok postihol Filipíny. Pri prechode cez severnú časť ostrova Luzon sa priemerná rýchlosť vetra počas dňa znížila na 170 kilometrov za hodinu s nárazmi do 260 kilometrov za hodinu.

Môže vás zaujímať

Bolívijský exprezident Morales po úteku do Mexika tvrdí, že mu išlo o život