Jednou vetou

Objavil sa nový škandál ohľadom Macronovho bezpečnostného exporadcu

Alexander Benalla,

foto: TASR/AP

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí pohrozilo právnymi krokmi voči bývalému bezpečnostnému poradcovi francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom v piatok agentúra AP, keď sa objavili správy, že svoje diplomatické pasy používa aj po tom, ako ho prepustili za zbitie demonštranta.

Ide o najnovší zo škandálov týkajúcich sa Alexandra Benallu. Ten podľa denníka Le Monde cestoval nedávno do Čadu a Kamerunu na stretnutia na vysokej úrovni a investigatívny portál Mediapart uviedol, že na to použil diplomatické pasy.

Francúz sa pokúsi preplávať Atlantik v kapsule tvaru suda

Prezidentský palác však trval na tom, že Benalla už nemá žiadne spojenie s Macronovým úradom. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Agnes von der Muhllová informovala, že ministerstvo požiadalo v júli Benallu, aby vrátil dva diplomatické pasy, ale on nevyhovel. Rezort diplomacie „skúma ďalšie kroky vrátane právnych“, dodala hovorkyňa.

Kauza Benalla má negatívny vplyv na popularitu francúzskej vlády, prezidenta Macrona i vládnej strany Republika v pohybe (LREM).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia