Jednou vetou

Obnovené nepokoje na palestínsko-izraelskej hranici si vyžiadali dve obete

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Dvaja Palestínčania neprežili streľbu počas zrážok medzi palestínskymi výtržníkmi a izraelskými vojakmi, ktoré v piatok nanovo vypukli v oblasti hranice medzi Izraelom a pásmom Gazy. Potvrdilo to ministerstvo zdravotníctva v pásme Gazy, napísala agentúra AFP.

K obnoveným nepokojom došlo týždeň pred prvým výročím začatia každopiatkových protestov v pohraničí.

Útočník naháňal kňaza v kostole okolo oltára a pobodal ho, nič nekričal

Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva boli dvaja muži vo veku 18 a 29 rokov zastrelení pri odlišných incidentoch.

Hovorca potvrdil, že tínedžera zasiahla guľka do hlavy východne od mesta Gaza, kým staršieho muža smrteľne postrelili do hrude neďaleko utečeneckého tábora al-Burajdž v centrálnej časti pásma Gazy.

Totožnosť obetí hovorca neuviedol, ale dodal, že pri streľbe izraelských vojakov utrpelo zranenia ďalších 55 ľudí.
Hovorkyňa izraelskej armády sa k úmrtiam mužov nevyjadrila.

Uviedla, že pri hranici na rôznych miestach v piatok protestovalo „približne 9500 výtržníkov a demonštrantov“ a vojaci reagovali podľa „štandardných postupov“.

Protesty v pohraničí medzi Izraelom a pásmom Gazy sa začali vlani 30. marca. Palestínski Arabi ich začali v snahe poukázať na svoje právo na návrat do domovov svojich predkov v súčasnom Izraeli.

Muž v Číne zámerne vrazil autom do chodcov, šiestich usmrtil

Potýčky a incidenty sprevádzajúce zhromaždenia pri hraniciach s Izraelom si doteraz vyžiadali životy najmenej 257 prevažne neozbrojených Palestínčanov.

Väčšina z nich zahynula počas protestov alebo pri zrážkach s izraelskými bezpečnostnými zložkami, ďalšie obete si vyžiadali izraelské nálety alebo ostreľovanie palestínskeho územia. Za rovnaký čas prišli o život i dvaja izraelskí vojaci.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete