Jednou vetou

Obnovené rozhovory venezuelskej opozície s vládou sa skončili bez dohody

Na archívnej snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro

Foto: archívne. TASR/AP

Nové kolo rozhovorov medzi venezuelskou opozíciou a vládou prezidenta Nicolása Madura, ktoré sa pod záštitou Nórska konalo na Barbadose s cieľom vyriešiť pretrvávajúcu politickú krízu v krajine, sa skončilo bez oznámenia uzavretia dohody. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

V rokovaniach o Sýrii sa dosiahol značný pokrok, oznámil Damask

Venezuelský minister pre komunikáciu Jorge Rodríguez v stredu večer miestneho času na Twitteri napísal, že „dialóg za mier“ sa skončil. Nazval ho tiež „úspešnou výmenou podporovanou nórskou vládou“, ale k tomu, či je možnosť medzi stranami dosiahnuť dohodu, sa nevyjadril.

Objavili sa domnienky, že venezuelská opozícia sa rozhovory na Barbadose snažila viesť k novým prezidentským voľbám, informoval denník El Nacional. Šéf Ústavodarného zhromaždenia a líder socialistickej strany Diosdado Cabello to však podľa zmienených novín odmietol s tým, že vo Venezuele je „jediným prezidentom Nicolás Maduro, ktorý bol zvolený 20. mája 2018“.

Delegácie zastupujúce súperiace politické tábory vo Venezuele sa stretli po prvý raz koncom mája v Osle v rámci procesu, ktorý sa pod záštitou Nórska začal dva týždne predtým s cieľom nájsť riešenie ekonomickej a politickej krízy v juhoamerickej krajine.

Hale a Riabkov nenašli spoločnú reč v prípade Venezuely

Zlá ekonomická situácia prerástla do politickej krízy v januári, keď sa predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta s odôvodnením, že opätovné zvolenie Madura nebolo legitímne. Guaidóa uznali USA a ďalších vyše 50 krajín, nedokázal však zbaviť moci Madura, ktorého podporujú Kuba, Rusko a Čína.

Guaidó žiada, aby rozhovory viedli k odchodu Madura z funkcie prezidenta, ktorú zastáva od roku 2013, odovzdaniu moci prechodnej vláde a následne „slobodným voľbám s medzinárodnými pozorovateľmi“.
Rodríguez neuviedol, kedy a či vôbec bude dialóg s opozíciou na Barbadose pokračovať.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených