Jednou vetou

Obnovili sa medzikórejské mierové rozhovory na vysokej úrovni

Na kombosnímke vľavo juhokórejský prezident Mun Čä-in 7. novembra 2017 v juhokórejskom Pjeongtaeku a vpravo severokórejský líder Kim Čong-un

foto: TASR

Severná a Južná Kórea obnovili v piatok mierové rozhovory na vysokej úrovni, ktoré Soul považuje za dôležitý krok k budovaniu dôvery s Pchjongjangom. Informovala o tom agentúra AP.

Južná Kórea plánuje využiť stretnutie v pohraničnej dedine Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne Kórejského polostrova na prípravu vojenských rokovaní o zmiernení napätia a rozhovorov o opätovnom spájaní rozdelených rodín v dôsledku kórejskej vojny z rokov 1950-53.

Čítajte viac: Americký tím pripravuje v Severnej Kórei summit s Kimom

Predstavitelia z ministerstiev oboch krajín tiež možno prerokujú zriadenie styčnej kancelárie v severokórejskom pohraničnom meste Kesong a iné opatrenia, na ktorých sa dohodli juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un počas svojich summitov 27. apríla a 26. mája.

V polovici mája zrušila Severná Kórea na poslednú chvíľu rokovania na vysokej úrovni so Soulom, pričom ako dôvod uviedla spoločné vojenské cvičenie juhokórejských a amerických vzdušných síl.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia