OBSE: Voľby v Rusku boli dobre pripravené, neboli podmienky pre konkurenčný boj

Ruský prezident Vladimir Putin máva svojim stúpencom počas zhromaždenia v Moskve v nedeľu 18. marca 2018

foto: TASR/AP

Misia pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) konštatovala, že prezidentské voľby v Rusku boli zorganizované efektívne, ale potláčanie radu slobôd obmedzilo možnosti pre konkurenčný boj v nich.

Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia pozorovateľskej misie Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) pôsobiaceho v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Parlamentného zhromaždenia OBSE. Vyhlásenie v pondelok v Moskve zverejnil osobitný koordinátor OBSE Michael Georg Link.

Putin smeruje k silnému mandátu; anulovali výsledky v meste Ľubercy

Voľby prezidenta Ruskej federácie z 18. marca sa konali v nadmerne riadenom právnom a politickom prostredí a boli sprevádzané pravidelným potláčaním kritiky, uvádza sa vo vyhlásení. Konštatuje sa v ňom však aj to, že Ústredná volebná komisia uskutočnila voľby efektívne a transparentne.

„Obmedzenie základných slobôd – práva na zhromažďovanie, či slobodu slova – zúžilo priestor pre politickú interakciu a viedlo k nedostatočnej úrovni skutočnej súťaže (vo voľbách),“ dodal Link.

Komunistický kandidát Grudinin uznal Putinovo víťazstvo vo voľbách

Podľa agentúry TASS sa pozorovatelia OBSE vyjadrili aj k obmedzeniu práv ruských občanov na Ukrajine, kde v nedeľu nemohli využiť svoje ústavné právo a hlasovať vo voľbách prezidenta Ruskej federácie.

Volebné práva občanov by nemali byť obmedzované kvôli medzištátnym konfliktom, ako sa to stalo na Ukrajine 18. marca počas prezidentských volieb v Rusku, uviedla v pondelok v Moskve Marietta Tideiová.

Dodala, že chápe, že vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú komplikované, ale zdôraznila, že „základné práva občanov by sa nemali stávať rukojemníkom medzištátnych konfliktov“.

Porošenko: Prezidentské voľby v Rusku boli politickou fraškou

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil nedeľné voľby ruského prezidenta za „politickú frašku, ktorá nemá nič spoločné s voľbami v demokratickom chápaní“.Podľa Porošenka „tieto voľby (v Rusku) boli voľbou bez voľby, bez skutočnej politickej súťaže, bez slobody prejavu, bez rovnakých príležitostí“.

Dodal, že legitimitu prezidentských volieb v Rusku i ich víťaza spochybňuje aj protiprávne hlasovanie o ruskom prezidentovi, ktoré sa v nedeľu konalo na Kryme. Ukrajina tento polostrov odvtedy, ako ho Rusko pred štyrmi rokmi anektovalo, označuje za svoje „dočasne okupované“ územie.

Porošenko v tejto súvislosti zdôraznil, že jediné voľby, na ktorých sa môžu legitímne zúčastniť obyvatelia Krymu, sú voľby prezidenta Ukrajiny. Ocenil súčasne tých obyvateľov Krymu, ktorí odolali tlakom a nezúčastnili sa „na tejto fraške“, aj keď „sa im vyhrážali, nútili a lákali do tzv. volebných miestností na darčeky“. „Ich nemý protest jasne svedčil o tom, že Krym je Ukrajina,“ dodal Porošenko.

Podľa neho výsledky volieb na Kryme, „zverejnené ruskou okupačnou mocou“, o účasti voličov a výsledkoch hlasovania v „tzv. prezidentských voľbách v Rusku, nezodpovedajú realite a sú sfalšované“. Vo svojom videopríhovore Porošenko vyslovil predpoklad, že Rusko bude výsledky prezidentských volieb na Kryme teraz využívať v „hybridnej informačnej vojne, ktorú vedie nielen proti Ukrajine, ale proti celému svetu“.

Môže vás zaujímať

Polícia zatkla 19 študentov, ktorí vnikli na pozemok ambasády USA