Jednou vetou

OBSE vyzýva obe strany konfliktu v Donbase, aby rokovali a plnili dohody

Ilustračné foto

TASR/AP

Konflikt na východe Ukrajiny si od začiatku tohto roka do 17. septembra vyžiadal 34 obetí na životoch a 148 ranených. Na brífingu v Kyjeve o tom v stredu informoval prvý námestník šéfa osobitnej monitorovacej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Alexander Hug, ktorý spresnil, že táto bilancia sa týka civilistov.

Asi tretina z nich prišla o život alebo utrpela zranenia pri výbuchu munície. Členovia misia OBSE vyjadrili presvedčenie, že k obetiam v radoch civilistov dochádza „v dôsledku neochoty plniť dohodu o zastavení paľby, odsune ťažkej techniky a odmínovaní“.

Začal platiť dekrét o vypovedaní zmluvy o ukrajinsko-ruskom priateľstve

Misia znova vyzvala znepriatelené strany v konflikte v Donbase, aby pristúpili k priamym rokovaniam a koordinovane aj k odsunu ťažkej vojenskej techniky. OBSE dodala, že je ochotná byť nápomocná v tomto procese.
Hug na brífingu kritizoval nedávne vyjadrenia predstaviteľov ozbrojených zložiek o nutnosti odvetnej paľby za ostreľovanie pozícií druhou stranou konfliktu. Hug upozornil, že aj „odvetná paľba je porušením“ dohody. Poukázal na to, že minské zmluvy nerozlišujú medzi paľbou a odvetnou paľbou.

Svoju bilanciu obetí a zranených v Donbase v stredu zverejnila aj Monitorovacia misia OSN pre ľudské práva na Ukrajine, ktorá od mája do augusta zaregistrovala 105 mŕtvych alebo zranených civilistov. Podľa OSN pri porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2017 sa počet obetí a zranených znížiť o 37 percent.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom