Jednou vetou

Obvinenia Iránu z porušenia rezolúcie OSN sú nepodložené, uviedlo Rusko

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Obvinenia západných mocností smerované voči Iránu za údajné testy balistických rakiet porušujúce rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) nie sú podložené. Vyhlásil to prvý tajomník stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Fedor Stržižovskij. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax.

 Ako uviedol diplomat, „Ruská federácia nemá žiadne dôkazy o tom, že by Irán 1. decembra testoval balistickú raketu schopnú niesť jadrovú hlavicu. Žiadne dôkazy neboli počas konzultácií BR OSN poskytnuté ani predstaviteľmi Francúzska a Británie“.

Stržižovskij ďalej dodal, že podľa Kremľa Irán neporušil rezolúciu BR OSN číslo 2231, ktorá podľa jeho slov „nezakazuje, tak ako to tvrdia západní partneri Ruska, ale iba neodporúča Teheránu vypúšťať rakety schopné niesť jadrovú hlavicu“.

Vyšetrovatelia v štyroch európskych krajinách zasahujú proti talianskej mafii

Ruská strana podľa jeho slov odporučila počas konzultácií západným mocnostiam, aby s Iránom namiesto hrozieb a sankcií začali viesť zdvorilý a plnohodnotný dialóg.

Neverejné konzultácie BR OSN, ktoré boli zvolané na základe iniciatívy Británie a Francúzska, sa konali v utorok. Predchádzalo im obvinenie Teheránu z porušenia rezolúcie BR OSN americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia