Jednou vetou

Obvinili muža podozrivého z rozoslania balíčkov s výbušninou v USA

Ilustračné foto

TASR

Federálna súdna porota v newyorskej štvrti Manhattan v piatok vzniesla obvinenie voči mužovi podozrivému z toho, že koncom októbra zaslal prominentným oponentom politiky prezidenta USA Donalda Trumpa balíčky s výbušným zariadením.

Ako informovala televízia ABC, obvinenie má 30 bodov. V prípade uznania viny mužovi hrozí až doživotie. Muž je obvinený z použitia zbrane hromadného ničenia, prevozu výbušných látok medzi štátmi americkej Únie, nezákonnej prepravy výbušných zariadení poštou a ďalších deliktov. Predpokladá sa, že  muž odoslal 16 zásielok.

Nebezpečné zásielky dostali Trumpovi oponenti – bývalí prezidenti USA Barack Obama a Bill Clinton, ako aj Clintonova manželka Hillary, miliardár George Soros a herec Robert de Niro.

Vďaka počítačovej technológii vznikol portrét Neznámeho vojaka

Balík s podozrivým obsahom bol adresovaný aj bývalému riaditeľovi Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennanovi (v tomto prípade zásielka prišla do spravodajskej televízie CNN sídliacej v mrakodrape Time Warner Center v New Yorku a podnietila tak niekoľkohodinovú evakuáciu), ako aj kalifornskej kongresmanke Maxine Watersovej či bývalému ministrovi spravodlivosti Ericovi Holderovi.

Zásielky obsahovali primitívne podomácky vyrobené rúrkové bomby. Žiadna z nich nevybuchla.  Ich odosielateľa – Cesara Sayoca, rodáka z newyorského Brooklynu a žijúceho na Floride – sa podarilo identifikovať vďaka stopám DNA. Vznesené obvinenia sa týkajú len balíčkov zaslaných Sorosovi, De Nirovi, Clintonovej, bývalému riaditeľovi amerických tajných služieb Jamesovi Clapperovi a Johnovi Brennanovi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia