Obyvatelia gréckych ostrovov protestovali v Aténach proti náporu migrantov

Obyvatelia a starostovia ostrovov Lesbos, Chios a Samos držia transparenty počas protestu pred ministerstvom pre migráciu v centrálnych Aténach 5. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Obyvatelia gréckych ostrovov vo východnej časti Egejského mora demonštrovali v utorok pred budovou ministerstva pre migráciu v Aténach, aby upozornili na čoraz neúnosnejšie podmienky pre novoprichádzajúcich utečencov a iných migrantov.

Starostovia ostrovov Lesbos, Chios a Samos spoločne s desiatkami miestnych občanov, požadovali od vlády prijatie opatrení na zníženie preplnenosti tamojších záchytných zariadení, informovala agentúra AP.

Na základe vlaňajšej dohody medzi EÚ a Tureckom, ktorá obmedzila migráciu do Grécka, sú migranti plaviaci sa z tureckého pobrežia zadržiavaní v táboroch na gréckych ostrovoch a čakajú na vrátenie do Turecka, pokiaľ neuspejú so žiadosťami o azyl. Zdĺhavosť príslušného postupu viedla k ich značnému preľudneniu.

Na ostrove Lesbos sa nachádza v súčasnosti viac ako 6500 migrantov, kapacita tamojších zariadení je však iba niečo vyše 2300 osôb. Predstavitelia samosprávy Lesbosu ešte v novembri vyhlásili štrajk a vyzvali obyvateľov, aby sa zúčastnili na protivládnych protestoch s cieľom naliehať na zmenu politiky EÚ v otázke zadržiavania utečencov a migrantov na gréckych ostrovoch.

Môže vás zaujímať

Vo volebných miestnostiach v Británii posilnili bezpečnosť pre urážky kandidátov