Jednou vetou

Obyvatelia provincie Idlib protestovali proti prezidentovi Asadovi

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Obyvatelia Idlibu, poslednej sýrskej provincie v rukách povstalcov, demonštrovali v piatok proti prezidentovi Bašárovi Asadovi. Vyjadrovali tak odpor proti očakávanej vládnej ofenzíve zameranej na znovudobytie tohto územia pri hraniciach s Tureckom. Informovali o tom sýrski aktivisti, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AP.

Televízny kanál Orient News riadený aktivistami hlásil protesty v meste al-Báb a v Idlibe, rovnomennej metropole provincie. Vysokoškolský asistent Wissám Zarká uviedol, že demonštrácie sa začali po piatkových modlitbách, ktoré sa v moslimskom svete konajú vždy na záver pracovného týždňa. Piatky sa už tradične stávajú v arabských krajinách dňom protestov, a to od ľudových povstaní v roku 2011, ktoré vtedy zachvátili región.

Delegácia EP navštívi Maltu aj Slovensko. Čo bude preverovať?

Zarká dodal, že demonštranti nesú zeleno-bielo-čiernu vlajku, ktorá je symbolom sýrskeho povstania proti Asadovi. Vláda a jej podporovatelia, Rusko aj Irán, tvrdia, že provinciu Idlib riadia teroristi – a vyhrážajú sa, že ich sily ju od opozície dobyjú naspäť.

Za týchto okolností sa pripravuje aj budúcotýždňové stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom letovisku Soči. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, a hoci nespresnil program pondelkového stretnutia, podľa očakávania na ňom budú lídri diskutovať práve o napätí v Idlibe. Turecko totiž v posledných dňoch dôrazne varovalo pred vojenskou akciou v provincii Idlib s tým, že môže spustiť humanitárnu katastrofu. Rusko vyzvalo Turecko, aby presvedčilo povstalcov v Idlibe, nech prerušia vzťahy so vzbúrencami napojenými na al-Káidu v tejto oblasti.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google