Jednou vetou

Obyvatelia v Turecku hlasujú v komunálnych voľbách

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

V Turecku sa v nedeľu konajú komunálne voľby, ktoré majú byť testom pre prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho vládnucej strane hrozí, že v hlavnom meste Ankara utrpí porážku v dôsledku zhoršujúcej sa hospodárskej situácie v krajine, informovala agentúra AFP.

Viac ako 57 miliónov voličov si vyberá predstaviteľov miestnych samospráv vrátane starostov v 81 tureckých provinciách, uvádza na svojom webovom portáli spravodajská televízia al-Džazíra.

O post prezidenta Ukrajiny sa uchádza rekordných 39 kandidátov

Najväčšími vyzývateľmi Ľudovej aliancie, ktorú po minuloročných parlamentných voľbách vytvorili prezidentova vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) a nacionalistická Strana národného hnutia (MHP), sú podľa al-Džazíry Republikánska ľudová strana (CHP) a nacionalistická Strana dobra (Iyi Parti – IP).

Ide o prvé komunálne voľby, odkedy obyvatelia krajiny v referende v roku 2017 potvrdili ústavnú reformu, ktorá zaviedla prezidentský systém vlády a udelila prezidentovi väčšie právomoci.

Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) zvíťazila zatiaľ vo všetkých voľbách, odkedy sa v roku 2002 dostala k moci.

Brexit: Stovky ľudí demonštrovali na írskych hraniciach

Analytici však podľa AFP tvrdia, že v nedeľňajšom hlasovaní môže utrpieť porážku v hlavnom meste Ankara a dokonca aj v Istanbule.

Nepriaznivá hospodárska situácia krajiny, nárast nezamestnanosti a inflácia spôsobili, že šanca prezidentovej strany na víťazstvo je ohrozená.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia