Jednou vetou

Ochorenie mozgu zabilo už vyše 100 detí: Môže súvisieť s ovocím liči

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Vyše 100 detí v indickom štáte Bihár už zomrelo na vírusovú infekciu mozgu, zrejme súvisiacu s ovocím liči. V pondelok o tom informovali tamojší predstavitelia.

Severoindický štát Bihár so 100 miliónmi obyvateľov patrí k územiam s najhorším zdravotným stavom obyvateľstva v rámci celej krajiny a je aj jedným z najchudobnejších. Štát zároveň trpí vlnou horúčav, ktorá je druhou najdlhšou zaznamenanou v Indii a zatiaľ si vyžiadala 78 ľudských životov, uviedla tlačová agentúra AFP.

Bihár zápasí s výskytom syndrómu akútnej encefalitídy (AES) od začiatku júna.

V najväčšej štátnej nemocnici v meste Muzaffarpur zomrelo 85 detí a ďalších 18 podľahlo chorobe v súkromnom zariadení.

Väčšinu obetí postihlo náhle a prudké zníženie hladiny cukru v krvi, povedal pre AFP predstaviteľ zdravotníctva Ašok Kumar Singh.

Polícia zadržala 19-ročného vodiča zo Sabinova, mal takmer tri promile

Podobné epidémie nastávajú každoročne v letných mesiacoch v tých istých okresoch od roku 1995, už typicky sa zhodujú s obdobím dozrievania ovocia liči.

Americkí vedci pred niekoľkými rokmi oznámili, že mozgové ochorenie môže súvisieť s jedovatou látkou nachádzajúcou sa v liči.

Takisto uviedli, že na zistenie presnej príčiny ochorenia je potrebný ďalší výskum. Toto ochorenie mozgu vedie k záchvatom, zmene duševného stavu a smrti vo vyše tretine prípadov.

Deti zo slovenského autobusu sa po havárii v Maďarsku vrátili domov

Televízne stanice odvysielali rozrušených rodičov sediacich vedľa svojich detí, pričom na jednej posteli sa ich tlačilo niekoľko.

Lekár pre miestnu televíznu stanicu povedal, že spomínaná štátna nemocnica v Muzaffarpure vôbec nebola pripravená na nával pacientov. Väčšinu z nich pritom museli priviesť na invalidných vozíkoch, pretože boli pri vedomí iba napoly.

Neurologické ochorenie, s miestnym názvom čamki buchar, si v roku 2014 vyžiadalo rekordný počet 150 ľudských životov.

Výskyt vírusovej infekcie mozgu spozorovali aj v Bangladéši a vo Vietname v tých oblastiach, kde rastie liči.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia