Jednou vetou

Očkovacie centrá v ČR majú už tohtoročnú protichrípkovú vakcínu s 2 novými kmeňmi

Ilustračné foto

TASR

V očkovacích strediskách a ordináciách v Českej republike je už k dispozícii tohtoročná vakcína proti chrípke. Obsahuje dva nové kmene a dva zostávajú rovnaké ako vlani. Napísala o tom v nedeľu webová stránka Českej televízie.

Hygienici odporúčajú očkovanie predovšetkým starším a chronicky chorým ľuďom, pre ktorých môže mať chrípka fatálne dôsledky. Vlani sa dalo v Česku zaočkovať zhruba pol milióna ľudí, čo je však výrazne menej, než koľko odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), konštatuje ďalej spravodajský server ČT24.

Blíži sa chrípková sezóna, v boji proti nej pomôže posilňovanie imunity

V priebehu minulej chrípkovej sezóny zaznamenali lekári v ČR 664 klinicky vážnych priebehov a 250 úmrtí. „V prevažnej väčšine išlo o jedincov, ktorí neboli očkovaní a ktorí trpeli nejakou základnou chronickou chorobou,“ vysvetľuje pre Českú televíziu hlavná hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Vlaňajšia chrípková epidémia bola navyše dlhšia než obvykle. Všeobecne platí, že epidémia môže prísť kedykoľvek medzi novembrom a aprílom a väčšinou trvá šesť až osem týždňov. V roku 2017 nastupovala v decembri a trvala až do marca, teda 11 týždňov, sumarizuje ČT24.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google