Jednou vetou

Od referenda o brexite žiada o írsky pas takmer dvojnásobok Britov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Počet Britov žiadajúcich o írske občianstvo sa vlani takmer zdvojnásobil oproti roku pred britským referendom o vystúpení z Európskej únie, ktoré sa konalo v júni 2016.

V roku 2015 požiadalo o írske občianstvo 46.229 Britov, pričom pas susedného Írska sa v roku 2017 snažilo získať 80.752 Britov.

Navyše, v prvej polovici roka 2018 požiadalo o občianstvo Írskej republiky už 44.962 Britov, napísala britská tlačová agentúra Press Association. Uvádzala pritom údaje zverejnené politikom Nealom Richmondom z írskej strany Fine Gael.

V júni 2016 nadpolovičných 52 percent účastníkov britského referenda o členstve v Európskej únii hlasovalo za odchod z tohto politického bloku, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Francúzsko nie je odkázané na predaj zbraní Rijádu, tvrdí šéf rezortu diplomacie

Odvtedy sa Británia zo všetkých síl pokúša vyrokovať s EÚ dobrú dohodu o svojom odchode, ktorý má nastať koncom marca 2019. Mnohí politickí lídri varovali, že krátky čas sťažuje plánovanie budúcnosti britským a kontinentálnym občanom, ako aj firmám.

Írska republika je členom EÚ. O írsky pas môžu požiadať Briti, ktorí majú rodičov alebo starých rodičov z Írska.

Írsko aj Británia umožňujú dvojité občianstvo. Právo na írsky pas má najmenej desať percent obyvateľov Británie – nepočítajúc do toho Severné Írsko, oznámil v stredu Richmond.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia