Jednou vetou

Odhalili skupinu internetových podvodníkov oberajúcich Európanov o milóny eur

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Orgány viacerých európskych krajín odhalili zločineckú skupinu, ktorá vytvorila na internete falošné platformy pre obchodovanie s opciami, kryptomenami alebo inými finančnými produktmi a prostredníctvom nich oberala investorov o približne 100 miliónov eur ročne. Oznámila to v utorok rakúska kriminálna polícia, ktorej údaje prevzala tlačová agentúra DPA.

Medzinárodná skupina, ktorá lákala obete na sociálnych sieťach alebo pomocou tzv. call centier, tvrdila záujemcom o investovanie, že „obchodovanie“ je bez rizika a väčšie sumy sú kryté poistením. Vklady sa im však v skutočnosti nezhodnocovali, ale smerovali zrejme do spoločností slúžiacich na ich prepieranie.

Významnú podozrivú osobu sa podarilo zadržať pri nedávnom zásahu v bulharskej Sofii, kde vyšetrovatelia prehľadali priestory 21 firiem. Zaistené boli veľké objemy dát, obchodných dokumentov a „šesťciferná“ peňažná suma.

HUAWEI: Na svetovom kongrese predstavil prvý skladací 5G smartfón, výkonné notebooky aj 5G router

Okrem rakúskych a bulharských kriminalistov sa na operácii proti podvodníkom podieľali aj orgány v nemeckej spolkovej krajine Sársko a v Česku. Hovorca rakúskej kriminálnej polície uviedol pre DPA, že „obete sú rozptýlené po celej Európe“. Vyšetrovatelia zatiaľ neurčili, ako dlho bola predmetná skupina aktívna. Falošné obchodovacie platformy identifikovali ako XTraderFX, Optionstars, OptionstarsGlobal, Goldenmarkets, SafeMarkets a Cryptopoint.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi