Jednou vetou

Odklad brexitu sa môže zvážiť, ak Mayová poskytne záruky

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Odklad vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie sa môže zvážiť, ale iba za podmienky, že britská premiérka Theresa Mayová "poskytne záruky".

Uviedol to hovorca francúzskej vlády Benjamin Griveaux po tom, ako Mayová v liste zaslanom v stredu predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi požiadala o neskorší dátum odchodu svojej krajiny z Únie, ku ktorému by podľa nej malo dôjsť najneskôr do 30. júna 2019. Termín brexitu bol pôvodne stanovený na 29. marca.

Javorčík: Logickejší dátum pre odložený brexit je 22. máj ako 30. jún

Podľa Griveauxa sa musí Mayová vo štvrtok na summite EÚ vyjadriť, „aký zámer“ je za jej žiadosťou o odklad brexitu. „Nemôžeme špekulovať o žiadnom scenári,“ dodal.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian pohrozil, že jeho krajina môže hlasovať proti britskej žiadosti o odklad brexitu, ak Mayová nepredloží európskym partnerom dôveryhodnú stratégiu.

„Situácia, v ktorej Mayová nebude schopná poskytnúť dostatočné záruky dôveryhodnosti svojej stratégie na stretnutí Európskej rady, povedenie k tomu, že jej žiadosť bude zamietnutá a uprednostní sa brexit bez dohody,“ citovala Le Driana agentúra AFP.

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej uvítal fakt, že Británia podala „jasnú žiadosť“, ako pokračovať v brexite, ale neuviedol, ako bude Nemecko reagovať. Hovorca Steffen Seibert povedal, že o tejto žiadosti sa bude na summite „intenzívne diskutovať“. Podľa neho je Nemecko naďalej presvedčené o tom, že brexit bez dohody „by nebol v nikoho záujme“.

Mayová požiadala o odklad brexitu do 30. júna 2019

Český premiér Andrej Babiš uviedol, že jeho krajina je pripravená schváliť britskú žiadosť o odklad brexitu. V parlamente sa vyslovil, že brexit bez dohody by bol najhorším možným výsledkom a najlepším riešením by bolo druhé referendum v Británii, ktorého výsledkom by bolo jej zotrvanie v EÚ. Dodal, že britskí voliči boli v referende v júni 2016, keď sa tesne vyslovili za odchod z Únie, ovplyvnení dezinformáciami.

Európska komisia uviedla, že odloženie brexitu do 30. júna by mohlo priniesť „vážne právne a politické riziká“.

Komisia odporučila premiérom a prezidentom EÚ, aby sa na summite rozhodli pre kratší odklad brexitu do 23. mája, čiže do dátumu konania volieb do Európskeho parlamentu (23.-26.5.), alebo pre dlhší odklad odchodu Británie z EÚ „najmenej do konca roku 2019“.

Inštitúcie EÚ sa dohodli na 15 z 22 legislatívnych iniciatív bezpečnostnej únie

Predseda EK Jean-Claude Juncker uviedol, že Británia by mala vystúpiť z EÚ do začiatku eurovolieb, ak sa na nich Británia nezúčastní. Podľa jedného z predstaviteľov EK, ktorý si neželal byť menovaný, Juncker Mayovej v telefonickom rozhovore povedal, že „odchod by mal byť ukončený pred 23. májom“ – prvým dňom volieb do EP, dodáva agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse