Jednou vetou

Odlomená kryha z Antarktídy: Je väčšia, ako Londýn!

Od Antarktídy sa oddelila obria ľadová kryha.

autorská koláž hlavne.sk, Getty Images

Od Antarktídy sa iba pred pár dňami odlomila ľadová kryha gigantických rozmerov. Ide o najvýznamnejšie delenie ľadovca od 60. rokov minulého storočia. Prečo sa tak stalo a aký to bude mať vplyv na Európu?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Z Ameryho šelfového ľadovca na východe Antarktídy sa koncom septembra oddelila kryha s rozlohou 1 636 kilometrov štvorcových. Rozmermi sa odlomená časť ľadovca približuje štvornásobku rozlohy Bratislavy, je dokonca väčšia ako Londýn. Odhadovaná hmotnosť ľadu je 315 miliárd ton a potrvá roky, kým sa roztopí.

Drastické klimatické zmeny: Zničíme si našu Zem?

Napriek tomu že by sa mohlo zdať, že za oddelením kryhy stojí globálne otepľovanie, nie je tomu tak. Podľa vedcov sa totiž jedná o prirodzený jav, ktorý sa v týchto oblastiach opakuje pravidelne.

FOTO: Prichádza jeseň a zima. Tu si predĺžite letnú dovolenku v chladných mesiacoch

„Je to súčasť normálneho cyklu ľadovcového šelfu. Približne každých šesťdesiat až sedemdesiat rokov dôjde k odlomeniu,“ vysvetlila pre The Guardian profesorka Helen Amanda Frickerová. Kryha tak nebude mať vplyv na zvýšenie hladiny oceánu a Európu určite nevytopí.

FOTO: Ikonická Barcelona. Pozrite sa, ako vyzerá v lete!

Z Antarktídy sa odlomila časť ľadovca väčšia ako Londýn ( článok pokračuje nižšie ):

FOTO: Tieto musíte vidieť. Toto sú ikony svetovej architektúry!

Vedci skúmali Ameryho ľadovec už roky. Trhlinu na ľadovci spozorovali už začiatkom roka 2000, odlomenie predpovedali medzi rokmi 2010 a 2015. „Som nadšená, že to po všetkých tých rokoch vidím. Vedeli sme, že sa to nakoniec stane, ale všetci sme boli napätí. Nakoniec je to trochu inde, než sme očakávali,“ doplnila Frickerová.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení