Jednou vetou

Odporcovia politiky nulovej tolerancie v USA pokazili ministerke mexickú večeru

Smerická ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová

foto: TASR/AP

Aktivisti viacerých organizácií, ktorým prekáža vládna politika rozdeľovania rodín podozrivých z ilegálneho prekročenia hraníc do USA, vypískali americkú ministerku pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenovú, obhajujúcu prax oddeľovania detí od rodičov. Incident sa navyše odohral v mexickej reštaurácii vo Washingtone, kam ministerka zašla na večeru.

Na svojej webovej stránke o tom v stredu informoval denník The Washington Post. Demonštranti v blízkosti stola, za ktorým ministerka v prítmí reštaurácie sedela, vykrikovali „Hanba!“ i ďalšie slogany a žiadali prestať s rozdeľovaním rodín.

Aktivisti organizácie Metro D.C. Democratic Socialists of America sa neskôr vo svojom vyhlásení ministerky pýtali, ako si môže vychutnávať jedlo akurát mexickej kuchyne, zatiaľ čo úrady deportujú a väznia desiatky tisíc ľudí žiadajúcich azyl v USA.

Trump vyhlásil, že USA nebudú táborom migrantov

Vo vyhlásení tiež upozorňujú, že ministerku „nenechajú v pokoji sa najesť, kým bude od svojich podriadených žiadať, aby oddeľovali dievčatká od svojich matiek a chlapčekov od svojich otcov“.

„Toto barbarské konanie musí prestať a tí, ktorí to nariaďujú, budú musieť skladať účty,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Ministerka Nielsenová mala možno pokazenú večeru, ale to je nič v porovnaní s hrôzami, ktoré ona spôsobila nevinným rodinám,“ píše sa v texte.

Kirstjen Nielsenová čelí ostrej kritike za to, že obraňuje veľmi kontroverzné oddeľovanie ilegálnych prisťahovalcov na hraniciach USA s Mexikom.

Žena z Guatemaly zažalovala Trumpovu vládu za to, že ju oddelili od syna

Na jej obranu sa postavil prezident USA Donald Trump, ktorý vo svojom tweete napísal, že Nielsenová odviedla „fantastickú robotu“, keď na tlačovej konferencii obhajovala postup vládnych úradov a politiku nulovej tolerancie, keď každého, koho chytia pri nelegálnom prekročení hraníc Spojených štátov, trestne stíhajú.

Trumpova administratíva argumentuje, že rozdeľovanie rodín si vyžaduje zákon. A zároveň vysvetľuje, že využíva toto opatrenie, aby odradila nelegálnych migrantov od príchodu do USA. Nielsenová svojim kritikom oponuje, že každý, kto chce v súlade so zákonom požiadať o azyl, by mal ísť s rodinou na oficiálny hraničný priechod a potom od nej nebude oddelený.

Oddeľovanie detí od rodičov bez dokladov umožňujúcich legálny vstup do USA vyvolalo škandál aj v tábore Trumpových republikánov. Do prípadu sa vložila aj Trumpova manželka Melania, keď v nedeľu uviedla, že sa nemôže pozerať na deti oddelené od svojej rodiny a žiadala riešiť túto situáciu na vládnej úrovni.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia