Jednou vetou

Odstúpil dlhoročný sudánsky prezident Umar Bašír

Umar Bašír

Foto: TASR/AP

Dlhoročný sudánsky prezident Umar Bašír odstúpil vo štvrtok zo svojej funkcie a prebiehajú konzultácie o zostavení dočasného vedenia krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje a regionálneho ministra.

Minister výroby a hospodárskych zdrojov v provincii Severný Dárfúr Ádil Mahdžúb Husajn uviedol pre televíznu stanicu al-Hadas so sídlom v Dubaji, že „prebiehajú konzultácie o vytvorení vojenskej rady, ktorá prevezme moc po tom, ako odstúpil prezident Bašír“.

Sudánske zdroje potvrdili túto správu a pre Reuters uviedli, že Bašír je v prezidentskom sídle „prísne strážený“. Armáda čoskoro vydá vyhlásenie a v hlavnom meste Chartúm boli rozmiestnení vojaci, oznámili štátne médiá. Armáda a bezpečnostné sily nasadili vojakov v okolí ministerstva obrany, ako aj na hlavných cestách a mostoch.

Počas protestov zatkli takmer 2500 demonštrantov v Sudáne

Tím sudánskych vojakov zároveň vo štvrtok vykonal raziu v kanceláriách skupiny spájanej s Bašírovou vládnucou Stranou Národného kongresu (NCP) v Chartúme, ako aj v úradoch Islamského hnutia – ideologického krídla NCP, dopĺňa tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na svedkov.

Po oznámení Bašírovho odstúpenia zaplavili ulice sudánskej metropoly desaťtisíce ľudí a zapojili sa do protivládneho protestu pred budovou rezortu obrany.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre