Jednou vetou

Odstúpil šéf sudánskej tajnej služby Saláh Guš

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Šéf obávanej sudánskej štátnej spravodajskej a bezpečnostnej služby (NISS) Saláh Guš odstúpil zo svojej funkcie. V sobotu to oznámila vojenská rada, ktorá tento týždeň prevzala vedenie krajiny po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra armádou.

Vojenská rada ďalej oznámila, že rezignáciu hlavy NISS prijal šéf vojenskej rady Abdal Fattáh Burhán.

Taliban prepadol policajný konvoj, zabil sedem ľudí

Agentúra AFP pripomenula, že Guš dohliadal na rozsiahly zákrok agentov NISS voči účastníkom hromadných protivládnych protestov, ktoré viedli k zosadeniu Bašíra. V krajine doteraz zatkli tisíce demonštrantov, opozičných aktivistov i novinárov.

Sudánska armáda vo štvrtok zosadila a zatkla prezidenta Bašíra, ktorý bol pri moci takmer 30 rokov. Minister obrany Awad ibn Auf uviedol pre štátne médiá, že armáda sa rozhodla dohliadať na dvojročné prechodné obdobie, po ktorom sa budú konať „slobodné a spravodlivé“ voľby.

Z bojov v Donbase hlásia obete

Dodal, že v Sudáne sa zavádza na tri mesiace výnimočný stav – armáda uzavrela štátne hranice, vzdušný priestor a pozastavila platnosť ústavy.

Armáda vyhlasuje, že nešlo o prevrat a zvrhnutím Bašíra len reagovala na výzvy ľudu na jeho odstúpenie a na protesty proti jeho vláde. Opozičné skupiny v Sudáne však prevzatie vlády armádou odmietli a vyzvali na pokračovanie v protestoch.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov