Jednou vetou

Odstúpil sudca v odvolacom procese s Karadžičom

Theodor Meron

foto: YouTube

Predsedajúci sudca v odvolacom procese s bývalým bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom sa vzdal svojej funkcie. Odchod amerického sudcu Theodora Merona požadovala obhajoba, ktorá ho obviňovala zo zaujatosti, informovala agentúra AP.

Karadžiča súd OSN v roku 2016 odsúdil na 40 rokov väzenia za podiel na genocíde a etnických čistkách spáchaných na bosnianskych Moslimoch. Bývalý líder bosnianskych Srbov sa však označil za nevinného a voči verdiktu sa odvolal.

Na dublinskom letisku zatkli muža, ktorý sa pokúšal dobehnúť lietadlo

Odvolacie konanie sa v Haagu začalo v apríli 2018 a podľa pôvodného plánu sa malo uzavrieť ešte do konca tohto roka. Odchod predsedajúceho sudcu však podľa agentúry AP môže celý proces predĺžiť.

Obhajoba vinila šéfa päťčlenného odvolacieho senátu zo zaujatosti voči bosnianskym Srbom, pretože v minulosti vyniesol už niekoľko verdiktov týkajúcich sa vojny v Bosne a Hercegovine.
Meron obvinenia zo zaujatosti odmietal, avšak napokon sa rozhodol dobrovoľne odísť.

Urobil tak po tom, ako súd OSN podporil požiadavku obhajoby na výmenu Merona a ďalších dvoch sudcov v odvolacom procese s bývalým bosnianskosrbským generálom Ratkom Mladičom. Samotný Meron však zdôraznil, že s rozhodnutím o výmene sudcov nesúhlasí, pretože podľa neho protirečí zavedeným právnym princípom.
Novým predsedom odvolacieho senátu sa má stať portugalský sudca Ivo Nelson de Caires Batista Rosa.

Bezpečnostné sily zabili v Mósule najmenej 18 teroristov IS

Verdikt nad Karaždičom vyniesol v marci 2016 Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý však ukončil svoju činnosť koncom minulého roka. Karadžičove odvolanie preto rieši Mechanizmus OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT).

Proti pôvodnému rozsudku nad Karadžičom sa odvolala aj prokurátorka, ktorá požaduje, aby ho odsúdili aj v druhom prípade genocídy a zvýšili mu trest na doživotie. Karadžič je zadržaný od roku 2008, keď ho srbské úrady vydali do Haagu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia