Jednou vetou

Odsúdením Karadžiča na doživotie zvíťazila spravodlivosť

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Zvíťazila spravodlivosť, vyhlásila komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová na margo stredajšieho rozhodnutia odvolacieho senátu tribunálu OSN, ktorý poslal bývalého bosnianskosrbského lídra Radovana Karadžiča do väzenia na doživotie za zločiny spáchané počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992-1995.

Chorvátska vláda privítala doživotie pre Karadžiča

„Dnešné rozhodnutie tribunálu OSN potvrdzujúce rozsudok proti Karadžičovi za genocídu a vojnové zločiny vrátane genocídy v Srebrenici a obliehania Sarajeva ukázalo, že zvíťazila spravodlivosť,“ citovala komisárku agentúra Hina.

„Boj proti popieraniu vojnových zločinov a učenie sa pravde je teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým,“ dodala Mijatovičová.

Odvolací senát tribunálu v holandskom Haagu v stredu oznámil, že „ukladá doživotný trest odňatia slobody“ Karadžičovi po tom, čo zamietol jeho odvolanie proti verdiktu z roku 2016, keď bol uznaný za vinného z genocídy, vojnových zločinov či zločinov proti ľudskosti. Z pôvodne vymeraných 40 rokov väzenia mu zvýšil trest na doživotie.

Tribunál OSN zvýšil Karadžičovi trest na doživotie

Verdikt nad Karaždičom vyniesol v marci 2016 Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý však ukončil svoju činnosť koncom roka 2017. Karadžičove odvolanie preto riešil Mechanizmus OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT).

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule