Jednou vetou

Odsun diplomatov z Iraku vyvolala podľa USA hrozba súvisiaca s Iránom

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Rozhodnutie Spojených štátov stiahnuť svojich diplomatov z Iraku bolo prijaté vzhľadom na "bezprostrednú" hrozbu, ktorá má priamu súvislosť s Iránom. Vyhlásili to v stredu vysokopostavení predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.

 Uvedená hrozba podľa nich vychádzala z prostredia irackých milícií, ktoré podliehajú veleniu iránskych revolučných gárd, oficiálne nazývaných Zbor strážcov islamskej revolúcie.

„Je to priamo spojené s Iránom, viacnásobný sled hrozieb priamo spojený s Iránom,“ uviedol jeden z nemenovaných predstaviteľov. „Je to bezprostredná hrozba pre náš personál,“ doplnil ďalší anonymný zdroj.

 Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov nariadilo v stredu odísť všetkým pracovníkom amerického veľvyslanectva v Bagdade a konzulátu v Arbíle, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná pre fungovanie týchto zastupiteľských úradov v núdzovom režime. Odvolalo sa pritom na nešpecifikovanú hrozbu zo strany „teroristických a povstaleckých skupín“ v Iraku vrátane „protiamerických náboženských milícií“.

Karkáš: Koalícia podnikne tvrdú odvetu za útoky na civilné ciele

Tento krok nasledoval desať dní po tom, ako Biely dom nariadil presun lietadlovej lode a bombardérov do oblasti Perzského zálivu, aby boli pripravené odpovedať na prípadný útok vedený Teheránom, ktorý by bol namierený proti americkým záujmom alebo spojencom v danom regióne. Washington sa však nevyjadril jasne o spravodajských informáciách, na ktorých majú byť tieto obavy založené, pripomenula AFP.

Obaja citovaní predstavitelia zdôraznili, že Spojené štáty nemajú záujem o vojenskú konfrontáciu s Iránom, a to i napriek spomínanému presunu vojenskej techniky.

Americké veľvyslanectvo v Iraku varovalo už v noci na pondelok amerických občanov pred „zvýšeným napätím“ a odporučilo im, aby do tejto krajiny necestovali. Ambasáda v Bagdade aj konzulát v Arbíle vzhľadom na uvedenie do núdzového režimu pozastavia služby v oblasti vydávania víz. Obmedzené budú aj možnosti poskytovania pomoci americkým občanom nachádzajúcim sa na území Iraku.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba