Jednou vetou

Odvolací súd nariadil nové pojednávanie vo veci švédskej aktivistky

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Švédsky odvolací súd v piatok nariadil nové pojednávanie týkajúce sa Švédky Elin Erssonovej. Tá za svoju júlovú protestnú akciu na göteborskom letisku Landvetter už vo februári dostala od okresného súdu v Göteborgu pokutu vo výške 3000 korún (približne 286 eur) za porušenie dopravných predpisov. Informovala o tom agentúra DPA.

Vodcu polovojenskej organizácie odsúdili na osem mesiacov väzenia

Erssonová (21) na Facebooku naživo z paluby lietadla vysielala video, ktoré dokumentuje jej snahu zabrániť deportácii jedného muža z Afganistanu.

Na jeho podporu si odmietala sadnúť na svoje miesto. Jej príklad malo podľa jej slov nasledovať niekoľko ďalších cestujúcich. Afganca vo veku 52 rokov však neskôr napriek jej úsiliu deportovali do Afganistanu.

Švédsky denník Svenska Dagbladet však po vynesení rozsudku zverejnil informácie, že jeden z troch členov poroty ešte pred pojednávaním označil Erssonovú v online komentári za kriminálničku.

Iračanov podozrivých z terorizmu, ktorých zadržali v Prahe, poslali do väzby

Toto zistenie znamená, že porotca bol voči Erssonovej vopred zaujatý, uviedol odvolací súd v západnom Švédsku. Ten následne zrušil rozhodnutie okresného súdu a nariadil nové pojednávanie.

Elin Erssonová (21) je členkou skupiny aktivistov, ktorí v Göteborgu pravidelne organizujú protesty proti deportáciám do Afganistanu.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule